Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Над 5 млн. българи с доход по-малък от нужния за издръжка на живота
Над 5 млн. българи живеят с доход по-малък от необходимите средства за издръжка на живота. Това сочат данни на Института за синдикални и социални изследвания на КНСБ за потребителските цени и издръжката на живот в България.
КНСБ изчисли, че четвъртото тримесечие на 2016 г. 562 лв. на човек или 2250 лв. месечно за 4-членно домакинство (2 възрастни + 2 деца) са необходими за прехрана и битови разходи, за облекло, за медицински и образователни услуги спрямо нормалните български стандарти.
Според експертите на КНСБ има задържане на сумата за издръжка за живот през последното тримесечие на 2016 г., което до голяма степен се дължи на дефлацията. „Тя създава проблеми с потреблението и влияе негативно върху растежа на икономиката, който не може да достигне потенциала си. Дефлацията означава, че харчим по-малко, защото не получаваме много пари”, подчертаха от КНСБ.
През последното тримесечие на 2016 г. около 77% от домакинствата, или малко над 5 млн. души, живеят с доход на лице от домакинство с доход под необходимите средства за издръжка от 562 лв. Над 2 млн. души са с доход до 300 лв. С доход между 300 и 563 лв. на лице от домакинството са около 3,5 млн. души. 1,6 млн. души получават над 563 лв. месечно. 70% от работещите получават под средната заплата от 936 лв.
„Данните на КНСБ сочат още, че размерът на заплатата у нас е правопропорционален на завършеното образование. Хората с висше образование получават почти три пъти повече на час, отколкото тези с начално образование. Всички тези факти показват, че въпреки увеличението на доходите няма видимо подобрение на благосъстоянието на хората в България”, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Границата на бедност през декември достигна 299,50 лв. Отчита се нарастване както на тримесечна, така и на годишна база. Близо 1,5 млн. възрастни хора живеят с пенсия под линията на бедността. Пенсия под 200 лв. пък получават 40% от пенсионерите у нас.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.