Наплив за българско гражданство през 2020-та заради лесен достъп до бизнес и образование
3 пъти повече лица са придобили българско гражданство през първите 6 месеца на 2021 г. – 8 060 на брой, в сравнение със същия период на 2017 г., когато са били 2 618. Близо 5 пъти са се увеличили новите българи през 2020 г. в сравнение с 2017-ма на годишна база като общо 16 709 лица са придобили българско гражданство миналата година, според доклада за дейността на Комисията по българско гражданство. За сравнение през 2019 г. те са били 8 887 души – двойно по-малко, за 2018 г. - 8 362, а за 2017 г. - 3 380.
За първите шест месеца на миналата година български паспорст са получили общо 6 387 лица са придобили българско гражданство, което е с 1 673 по-малко за същия период на тази година, според изнесения отчет на Комисията. Ако се запази възходящата тенденция, за цялата 2021 г. увеличението може да е повече от 5 пъти в сравнение с 4 години назад.
От комисията отчитат засилен интерес от страна на лица извън ЕС към получаване на българско гражданство паспорт, посочват от юридическа кантора „Респект консулт“. В годината на пандемия много граждани от Великобритания, Хонг Конг, Китай, Турция и Украйна са търсели консултациите им. Най-много запитвания идват по линия на релокация на бизнес, закупуване на имоти с инвестиционна цел, пребиваване и гражданство, обобщава адвокат Николай Василев от „Респект консулт“.
Сред придобилите българско гражданство на основание български произход през 2020 г. е Радж Делик, дигитален номад, изпълнителен директор на Crypto Finance - първата украинска консултантска компания в областта на крипто валутите. Има свой YouTube канал с видео уроци за търговия с криптовалути и инвестиции. Винаги съм имал мечта да получа българско гражданство, защото баща ми е етнически българин, споделя Радж, който е семеен и има две деца. Сред аргументите да се сдобие с български паспорт Радж Делик посочва и: България е една от страните, които предоставят много оптимално данъчно облагане. И дава пример със свой приятел от Италия, който има регистрирана фирма само в нашата страна, защото може да плаща по-малко данъци и е по-удобно да прави бизнес. Като български гражданин Радж Делик може да участва в различни бизнеси, като например рециклирането, на територията на целия ЕС.
Последният случай, по който е търсена правна помощ от кантората за бг гражданство е за мъж от Хонг Конг. Нашата работа е да презентираме България като подходяща, да убедим клиентите, че това е тяхното място и да извървим трудния административен път заедно с тях, казва Катерина Гушкова, управляващ съдружник на „Респект консулт“. Тя е специалист с дългогодишен опит в областта на стопанското право, част е от експертния екип, учредил и развиващ Тракия икономическа зона, най-мащабната индустриална зона в Югоизточна Европа. Кандидатът от Хонг Конг успял да подаде документи за пребиваване по старата редакция на Закона за чужденците – с покупката на държавни ценни книжа /ДЦК/. Тази опция позволяваше на чуждестранни лица след инвестиция от поне 1 000 000 лева /или 512 000 евро/ в ДЦК да получат разрешение за постоянно пребиваване. Това обаче е само началото към получаване на български паспорт. Водещият фактор при него за придобиване на гражданство са били децата му. С български документ на тях им се отварят широки възможности за образование в целия ЕС, а цената му ще бъде като за европеец, посочва адвокат Василев. От пролетта на тази година вече не съществува възможността за получаване на разрешение за постоянно пребиваване с покупката на държавни ценни книжа.
Сега хитът сред чужденците от страни извън ЕС е да участват в колективни инвестиционни схеми и алтернативни инвестиционни фондове, казва адвокат Василев. Сумата за инвестиция отново е 1 милион лева и се търси удвояване година след получаване на постоянно пребиваване, за да се придобие българско гражданство. В момента актуалните възможности за постоянно пребиваване са:
- инвестиции в размер на 2 000 000 лева чрез придобиване на акции или облигации на български търговски дружества, които се търгуват на Българската фондова борса;
- инвестиции в размер на 1 000 000 лева за придобиване на права по концесионни договори на територията на Република България; или за придобиване на акции в колективни инвестиционни схеми или алтернативни инвестиционни фондове с произход България;
- инвестиции в Приоритетни инвестиционни проекти.
Лица, извършващи дейност по Сертифицирани по Закона за насърчаване на инвестициите проекти, също могат да се възползват от тези възможности.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.