Най-богатият украинец обеща да възстанови Мариупол

Най-богатият украинец обеща да възстанови  Мариупол

Най-богатият украинец обеща да възстанови Мариупол

Мариупол е бил и ще остане украински град. Заводите „Азовстал” и „Илич” никога няма да работят под руска окупация, категоричен е Ринат Ахметов, най-богатият бизнесмен в Украйна, който държи контролните пакети в двата машиностроителни завода чрез инвестиционната група SCM.

„Твърде рано е да се правят точни изчисления за загубите, които SCM е претърпяла, докато войната продължава. Сега сме се фокусирали върху хората – да им помагаме. Вече дарихме на украинския народ над 17 млн. долара под формата на хуманитарна помощ и отбрана от началото на войната. Преди началото ѝ платихме авансово 9 млн. долара данъци, за да помогнем на правителството. Потенциалните ни загуби в Мариупол могат да бъдат оценени приблизително на 10 млрд. долара. Ще съдим Русия”, обяви в интервю за Kyiv Post Наталия Йемченко, директор „Връзки с обществеността и комуникации” на SCM

Пред репортера Александра Клитина тя разказва, че преди войната в „Азовстал” са работили 11 000 души. „Това е крепост. От 2014 г. започнахме да възстановяваме 36  бомбоубежища, които са останали от съветско време. Там могат да се укрият 12 000 души. Знаехме, че в случай на опасност можем да спасим хората от града. Пет от тях са проектирани да издържат на пряк ядрен удар. Има и подземни тунели, които са с дълбочина до 8 метра”, уточнява Йемченко. Освен инфраструктура SCM осигурява стратегически резерв с   вода, храна, лекарства и генератори.

„Имаме контакт само с 4500 от 11 000 работници. Най-малко 150 души са загинали, а хиляди са в неизвестност. В бомбоубежищата на Азовстал има цели семейства служители”, казва Йемченко .

 ООН и украинското правителство организираха евакуацията на цивилни граждани и 500 деца, жени и възрастни хора вече са изведени от предприятието и се намират в Запорожие.

SCM ще предложи работа на служители на „Азовстал”. Вече са подготвени 4000 свободни работни места в предприятията на групата и други 6000 - за временни мигранти. „За съжаление повечето работници остават в Мариупол и според кмета на града загиналите са 25 000 или дори 30 000 души. Ако тези числа се докажат, мащабът на трагедията е невероятен”, смята Йемченко. Според нея следвоенното възстановяване ще даде историческа възможност страната да се превърне в партньор на ЕС.

„SCM вече присъства в страните от ЕС - имаме фабрика в България и в Обединеното кралство и се конкурираме ефективно на тези пазари. Стратегията на групата е да стане силен глобален играч на пазара на стомана”, уверена е Йемченко.  По думите ѝ вече има девет местни бизнес инициативи за следвоенното възстановяване на Украйна. „От решаващо значение е да се създаде платформа за сътрудничество и координация. SCM е готова да подкрепи и предостави нашия опит, особено на енергийния пазар. Според нашето правителство 1 трилион долара трябва да бъдат инвестирани в Украйна след войната”, заключава Наталия Йемченко, директор „Връзки с обществеността и комуникации” на SCM.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ