Най-големият замърсител на въздуха във Великобритания ще ви изненада
Великобритания, както всяка голяма държава, има проблеми с мръсния въздух. Но оказва се, че най-големият замърсител не са автомобилите или отоплението с твърдите горива, а сандвичите. Годишната им консумация произвежда същото количество въглероден диоксид, колкото 8 млн. коли, сочат данните от проучване, цитирано от Франс прес.
Около 11,5 млрд. сандвичи се консумират всяка година във Великобритания, половината от които са домашно приготвени, а другата половина купени, според Британската асоциация за сандвичи (BSS)
Това годишно потребление "генерира средно 9,5 милиона тона CO2 еквивалент, което е равно на годишното използване на 8.6 милиона автомобила", посочва Адиса Азапагич, професор в университета в Манчестър, която представи проучването, цитирана от Profit.bg. Изследователите проучват въглеродния отпечатък на 40 различни пълнежа за сандвичи.
Установено е, че най-масовите сандвичи, съдържащи свинско месо (бекон, шунка или наденица), са с най-голям въглероден отпечатък, следвани от видовете, съдържащи сирене или скариди. Най-вредната за въздуха закуска, купена от магазина, пък съдържа яйца, бекон и колбаси. При това производство се генерират 1,441 грама въглероден диоксид, еквивалентни на емисиите, произведени при пътуване с кола в разстояние на 19 километра.
Най-чистият продукт е с домашни шунка и сирене, като производството, съхранението, опаковането и транспортирането на сандвичи, продавани в магазина, отчитат тяхното повишено екологично въздействие.
Изследователите изчисляват, че въглеродният отпечатък на сандвичите може да бъде намален наполовина чрез промяна на рецептите и опаковките, рециклиране на отпадъците и удължаване на техния срок на годност.
"Трябва да променим етикетирането на храната, за да увеличим сроковете им на годност, тъй като те обикновено са доста консервативни", каза Азапагич. "Като се има предвид, че сандвичите са основна част от традиционния за британците хранителен режим, както и значителния им пазарен дял в хранителния сектор, е важно да се разбере приносът на този сектор за емисиите парникови газове", добавя експертът.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цени на храните в България: Доматите и ябълките поскъпват най-много, краставиците поевтиняват
Икономика |Времето: Облачно с валежи от дъжд на много места
България |Heineken се стреми да съхрани ирландската пъб култура с документален филм
Маркетинг |Прекомерната сговорчивост може да ви струва скъпо в кариерата
Техники за успех |Цитат на деня
Цитат на деня |Прекомерната сговорчивост може да ви струва скъпо в кариерата
Техники за успех |Куба отказва да преговаря за президентския мандат на Диас-Канел със САЩ
Политика |Времето: Облачно с валежи от дъжд на много места
България |Цитат на деня
Цитат на деня |Взрив избухна в центъра на София срещу Руската църква
България | Advertorial |Heineken се стреми да съхрани ирландската пъб култура с документален филм
Маркетинг |На днешната дата, 22 март. Световен ден на водата
На днешната дата |Защо дизелът е по-скъп от бензина?
Автомобили |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.