Обмислят общи дистанционни центрове за обучение при задълбочаване на пандемията
Обсъжда се изграждането на общи дистанционни центрове за обучение на деца от всички училища, чиито родители не желаят да ги пускат в клас или при задълбочаване на епидемията. Това съобщи в ефира на БНТ лидерът на Синдиката на българските учители Янка Такева. Тя уточни, че в момента се обсъждат промени в Закона за образованието.
"Дистанционният център трябва да обучава децата от всички училища, които искат да минава на електронно обучение чрез разстояние. Но за това трябва допълнително финансиране, затова трябва учебни програми, учебни планове да се направят", уточни Такева. По думите й, връщането на учениците в училищата не беше прибързано, а образователната система е готова с всички насоки и правила, за да се опазят живота и здравето на учениците и учителите.
Според д-р Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", образователните институции са най-добре организираните да създадат възможно най-малко опасна среда към децата, към учителите, защото те са в рискова категория и към родителите. "Няма нужда от въвеждането на нови мерки. Тези насоки, които бяха изработени, са много всеобхватни. Допълнително всяко училище си има и свои правила. Сега следва тяхното спазване", уточни той.
"Бих искала да подчертая разликите в начините на провеждане на дистанционното обучение. Даже в момента се въвеждат и различни определения, кое е електронно, онлайн и дистанцинно обучение. Има голямо значение то да се провежда синхронно и има много голямо значение дали дистанционното обучение се опитва да възпроизведе процеса в класната стая", коментира Иглика Иванова - родител и представител на Коалиция "Медийна грамотност".
От Синдиката на българските учители искат да бъдат отпуснати 20 млн. лева, за да бъдат закупени въздухопречистватели в класните стаи. Вече е била проведена среща между просветния министър Красимир Вълчев, председателя на КНСБ Пламен Димитров и министъра на финансите.
"Специалистите казват, че това са най-добрите уреди, които могат да предпазят учителите, които сега са на първа линия, учениците и родителите", аргументира искането Янка Такева.
"Учебната година трябва да започне присъствено, но в зависимост от ситуацията, ще бъдем на режим превключване. Няма информация за затваряне на училища, категорично заявявам, че нямаме такова намерение. Следим денонощно ситуацията и получаваме данни от Регионалните здравни инспекции в страната. Късно снощи разбрахме за карантиниран ученик в Бургас с положителна проба да коронавирус", заяви в ефира на bTV зам.-министърът на образованието Таня Михайлова.
"Училището трябва да създаде условия за максимално безрискова и безопасна среда", посочи още Таня Михайлова. По думите й при излизането на паралелка за обучение в електронна среда учебният ритъм няма да се загуби.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.