Община Каварна забрани достъпа до Яйлата заради заседналия кораб

Община Каварна забрани достъпа до Яйлата заради заседналия кораб

Община Каварна забрани достъпа до Яйлата заради заседналия кораб

Община Каварна е взела решение да прекрати достъпа до Националния археологически резерват Яйлата.

Това става с въвеждането на частично бедствено положение в oбщината, което влиза в сила от 17 ч. днес. То е въведено заради кораба "Vera Su", плаващ под знамето на Република Панама, който на 20 септември заседна в склалите в района на защитената местност Яйлата. 

"Заповедта на кмета Елена Балтаджиева е и предвид съществуваща опасност от загуба на човешки живот и/или увреждане здравето на екипажа и/или предотвратяване настъпване на значителни неблагоприятни последици за околната среда, свързани със замърсяване на околната среда", съобщиха от пресцентъра на общината.

Мярката не важи за представителите на медиите, уточниха от Областната управа на Добрич.

Частичното бедствено положение влиза в сила от 17.00 часа днес и се въвежда за срок от 7 дни на територията на община Каварна, с. Камен Бряг, местност Яйлата, при граници: Национален архиологически резерват (НАР) "Яйлата" и защитена местност Яйлата, попадаща в границите на защитена зона "комплекс Калиакра" и защитена зона "Калиакра". 

Със заповедта се определят следните мерки за овладяване на бедствието:

  • Предприемане на превантивни мерки за извеждане на екипажа на м/к „Vera Su” при поискване от капитана на кораба;
  • При необходимост подсигуряване на медицинска помощ.
  • Обезпечаване на карантинираните лица с подслон и храна.
  • Организиране и изпълнение на превантивни мерки за недопускане замърсяване на околната среда в района на НАР „Яйлата“ и защитена местност „Яйлата“.

Прекратява се достъпът до НАР "Яйлата" с изключение на лицата, свързани с изпълнение на мерките. 

Освен това кметът привлича в състава на щаба за изпълнение на общинския план за защита при бедствия следните експерти: Венцислав Иванов – изпълнителен директор на ИА„Морска администрация“; Румен Николов – главен директор на ГД АСД към ИА„Морска администрация“; Петър Сиферов – изпълнителен директор на „Пристанище Варна“ ЕАД; Георги Димитров – председател на Управителния съвет на ДППИ; Димитър Николов –Директор на клон на ТП „Пристанище Варна“, ДППИ; Петър Петров – главен експерт, ДППИ; Милен Тодоров – директор дирекция „Ръководство на корабен трафик , ДППИ; капитан I ранг Камен Кукуров – началник щаб на ВМС; Милена Любенова – прокуратур в Окръжна прокуратура; Пенко Георгиев – директор на Исторически музей – Каварна. 

Със заповедта за ръководител на операциите се определя Румен Николов - главен директор на ГД АСД към ИА „Морска администрация“. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ