По-малко от 1500 души в България са ползвали студентски кредит за 11 години
Българската държава е подпомогнала кредитирането на висшето образование на 1274 души със студентски кредити през последните 11 години. Това показват данни на Националния съвет за кредитиране на студентите и докторантите към Министерството на образованието, цитирани от БНР.
Основната причина за слабия интерес са високите лихви на продукта. Държавата гарантира кредитите за образование, които включват всички разходи по семестриалните такси, учебници и други, което позволява заемите да се отпускат без обезпечение. Кредитите обаче в крайна сметка се одобряват от търговски банки по условия, които те предоставят.
„Лихвата по заемите е 7%, това е по-скоро сравнимо с условията по потребителския кредит, а не за студентски кредит. Лихвата е изключително висока и трябва да бъде редуцирана около 3%, максимален вариант. За да се постигне това е нужно държавата да действа по-активно, а банките да бъдат по-гъвкави", коментира Александър Урумов, който е представител на студентите в Националния съвет за кредитиране на студентите и докторантите.
Общата отпусната сума е 5,6 млн. лв., което означава, че средно един кредит възлиза на около 4500 лв.
В същото време за 2021 г. държавата е гарантирала 40 млн. лв. за студентски кредити в споразумения с 8 търговски банки. Това означава, че капацитетът на програмата е близо 8 пъти по-голям от нейната реализация.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.