Преди Коледа ще е ясно с колко поскъпва водата в страната

Преди Коледа ще е ясно с колко поскъпва водата в страната

С между 0,1 и 9,26% се предвижда да бъде увеличението на цените на ВиК услугите в страната от 1-ви януари 2020 г. За Кърджали поскъпването е най-голямо - с 9,26 на сто, а за София-град се планира да е 6,64%. Най-облагодетелствани ще бъдат потребителите в Пловдив, където се очаква увеличението да е в рамките на 0,1%. Това сочат данните на доклада, който беше разгледан на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/.

Поскъпването, предвидено за Перник, който в момента е на воден режим, е от 3,29 на сто в сравнение с цените на ВиК услугите тази година. За друг район, където често има проблеми по ВиК мрежата - Шумен, се предвижда увеличение с 3,71 на сто. За областите Кърджали, Видин, Габрово и Смолян увеличението на цените на ВиК услугите е между 6% и 9% в сравнение с 2019 г. За Силистра и Добрич предложеното увеличение е съответно 4,27% и 2,75%, се посочва в доклада на КЕВР.

За област Разград цените на ВиК услугите ще бъдат намалени. Според доклада на КЕВР предложението е за 3,65 лв./куб. м, но тъй като това е над социално поносимата цена е 3,42 лв./ куб. м, цените там от 1 януари 2020 г. ще бъде 3,42 лв./ куб. метър.

Четири области - Хасково, Търговище, Кюстендил и Пазарджик, са без приети бизнес-планове и за тях няма предстоящо увеличение на цените.

„Окончателното решение за цените на ВиК услугите от 1 януари 2020 г. ще бъде прието на закрито заседание на КЕВР на 23 декември“, съобщи председателят на КЕВР Иван Иванов, цитиран от БТА.

„Цената на ВиК услугите е определена в решенията на КЕВР за одобряване на бизнес плановете на всеки ВиК оператор. По закон ние трябва да си изпълним правомощията и задълженията тези цени след технически изчисления да бъдат утвърдени”, подчерта от своя страна Ивайло Касчиев, директор на Дирекция ВиК в КЕВР.

По-рано днес омбудсманът на България определи предвиденото увеличение като несправедливо.

„Като омбудсман подкрепям гражданите в исканията им за справедливи цени, съответстващи на изпълнението на задълженията на ВиК операторите, свързани с непрекъснатост и качество на водоснабдяването“, написа доц. Диана Ковачева до председателя на КЕВР.

В писмото си омбудсманът предлага да се обмисли промяна в методиката, по която се определят цените на ВиК услугите, така че цената на услугата да съответства на качеството, с което се предлага в отделните региони. Според Ковачева увеличението на цената на водата не е справедливо, заради липсата на социална поносимост и ниските доходи на българските граждани. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ