Превозвачи излязоха на протести в цялата страна срещу скока на цените на горивата
Превозвачи излязоха на протест срещу поскъпването на горивата и разширяването на обхвата на ТОЛ таксите. Те настояват за отпадане на биодобавката, с която се миксират горивата, намаляване на акциза с 50% за следващите 6 месеца и мораториум върху цените и обхвата на тол таксата.
Протестната акция е организирана от Камарата на автомобилните превозвачи в България и се провежда в София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Благоевград. Тя е подкрепена и от други представителни сдружения в транспортния бранш.
150 камиона и 50 автобуса се включиха в автошествието от бул. "Цариградско шосе" към центъра на столицата. Те ще бъдат паркирани на жълтите павета в София като част от протестната демонстрация.
В Пловдив над 100 тежкотоварни камиона и автобуси от международния и вътрешния превоз се събраха на булевард "Кукленско шосе" до митницата, след което тръгнаха на протестно шествие из града. Превозвачите заявиха, че ако правителството не приеме спешно пакет мерки, хиляди хора ще останат без работа, а цените в магазините ще скочат драстично.
В Бургас протестиращи превозвачи струпаха камиони, автобуси и цистерни на входа на града и още сутринта затрудниха движението по една от най-натоварените транспортни артерии.
Превозвачи от Благоевградска област също се включиха в протеста срещу високите цени на горивата. Около 20 камиона участват в шествието по главен път Е-79, което затруднява движението в двете посоки в момента. На този етап няма блокади на пътя. Шествието ще продължи до град Симитли по пътния възел за град Банско, а след това ще завърши край Благоевград, откъдето тръгнаха камионите.
Участниците в протест в Русе се събраха на булевард "България". След това автошecтвиeтo премина през кръговото кръстовище край ГКПП "Дунав мост" и се отправи към изхода на Русе в посока София. Ивайло Куманов, който е координатор на протеста за крайдунавския град обясни, че ситуацията в транспортния бранш в последните няколко месеца е много динамична, като разходите са големи.
"Основните искания са да отпадне биодобавката на горивата, което ще понижи цената им с около 15 стотинки. Настояваме да бъде намален и акцизът с 50%. Това ще понижи стойността на горивата с още около 33 стотинки. Тези искания с за период от шест месеца", обясни Куманов.
По думите на члена Управителния съвет на Съюза на международните превозвачи Илия Костурски положението в бранша е много тежко, "особено при по-малките фирми с два-три до пет камиона, хората са във фалит, необявен".
Източници: БТА, БНР, Нова телевизия, bTV, БНТ
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.