Прокуратурата даде на съд поскъпването на водата в София

Прокуратурата даде на съд поскъпването на водата в София

Върховна административна прокуратура (ВАП) атакува съдебно решението на енергийния регулатор, с което позволи поскъпването на водата в София. По-конкретно, ВАС протестира пред административния съд в София  решението на КЕВР от 29 март, с което беше одобрен бизнес плана за развитие на дейността на „Софийска вода“ АД като В и К оператор за периода 2017 г. - 2021 г., "при прилагане на метод на ценово регулиране „горна граница на цени” и утвърди, считано от 01.04.2017 г., цени на водоснабдителните и канализационните услуги за 2017 г., както и одобри цени на водоснабдителните и канализационните услуги за 2018 - 2021 г. На практика, с това решение на регулатора, водата за столичани поскъпва с 18%.   ВАП иска отмяната на решението като незаконосъобразно, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.

При издаване на акта е допуснато противоречие с целта на закона, гласят мотивите на административната прокуратура. КЕВР не изпълнява задължението си, указано в закона да регулира цените на В и К услугите, извършвани от „Софийска вода“ АД, а взема решение, насочено към създаване на условия за изпълнение на договора за концесия между Столична община и „Софийска вода“ АД, пише още в становището на ВАП.

Те поясняват, че комисията трябва да регулира цените чрез норма на възвръщаемост, като определя целева норма на възвръщаемост при отчитане на специфичните условия във всеки В и К оператор и като взема предвид социалната поносимост на цената на В и К услугите, изискванията за бъдещи капиталови разходи и показателите за финансова стабилност.

Вместо КЕВР самостоятелно да определи норма на възвращаемост, комисията възприема директно величината 17% възвръщаемост на собствения капитал на „Софийска вода“ АД, определена с договор за концесия за предоставяне на водоснабдителни и канализационни услуги на територията на Столична община между Столична община и „Софийска вода“ АД, гласи становището на ВАП, въз основа на което се иска и отмяната на решението.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ