Няма да разследват Кирил Петков по казуса с двойното гражданство
Прокуратурата няма да образува досъдебно производство по казуса с двойното гражданство на Кирил Петков. "Той е отразил невярна информация в декларацията си за гражданство, но тази информация има единствено заявителски и уведомителен характер. Тя няма доказателствена стойност. Именно затова прокуратурата отказа да образува досъдебно производство, съобщи на брифинг ръководителят на Специализираната прокуратура Валентина Маджарова.
"Темата за гражданството на Кирил Петков е от особен обществен интерес, защото той е настоящият министър-председател. В края на август тук се образува преписка за двойното му гражданство. Бе разпоредена проверка. На 13 декември е постановен отказ от образуване на досъдебно производство. В самата преписка е имало факти и обстоятелства за документни престъпления и с оглед на разсейването на съмнения за предубеденост, преписката е изпратена на Софийската районна прокуратура. Законът е спазен стриктно. Прокуратурата винаги е твърдяла, че законът е несъвършен, има законови разпоредби, но те са неосъвременени. Налице е невярно деклариране, но само по себе си то не може да обуслови наказателна отговорност", обясни Маджарова.
Настоящият премиер няма да бъде разследван и за престъпление по служба заради Българската банка за развитие, съобщи говорителят на Специализираната прокуратура Христо Кръстев. Наблюдаващият прокурор е постановил, че не са събрани данни Петков да е бездействал по служба или да е превишил правата и задълженията си по закон.
"На 24 август 2021 г. в Специализираната прокуратура е подадена жалба, на базата на която е образувана прокурорска преписка по повод твърдения за извършени документни престъпления и длъжностни престъпления от лицето Кирил Петков – служебен министър на икономиката. Има твърдения относно невярно деклариране във връзка с притежание само на българско гражданство от страна на Кирил Петков, твърдения за извършени служебни престъпления от страна на г-н Петков, касаещи действия по повод състава и избора на Надзорния съвет и Управителния съвет на ББР. Третите твърдения са съмнения за деклариране на неверни обстоятелства в имуществена декларация и декларация за интереси във връзка с това, че г-н Петков има участва в търговски дружества", посочи Кръстев.
На 15 септември наблюдаващият прокурор е постановил извършване на лична проверка. По това време постъпиха още 8 идентични жалби и сигнали, които бяха присъединени към първоначално постъпилата жалба. Срокът за проверката приключи на 15 декември, уточни Кръстев.
На 13 декември наблюдаващият прокурор е постановил отказ от досъдебно производство за извършено престъпление във връзка със службата на г-н Петков като служебен министър на икономиката за Борда на ББР. Мотивите на наблюдаващия прокурор в тази част са, че в хода на проверката не са събрани данни, от които да се установява, че г-н Петков да е бездействал по служба или да е превишил правата и задълженията си по закон. Това е дало основание на наблюдаващия прокурор да постанови отказ от досъдебно производство в частта за извършено длъжностно престъпление , заяви Кръстев.
"Доколкото не са събрани данни за такова престъпление е постановен отказ. Наблюдаващият прокурор от Специализираната прокуратура е преценил, че сами по себе си твърденията на невярно деклариране в декларация за имущество и интереси не могат да обусловят наказателни постановления. В Закона за противодействие на корупцията има разписана административно-наказателна процедура. Наблюдаващият прокурор е преценил, че относно твърденията за деклариране на невярно обстоятелство от г-н Петков относно притежаваните гражданства, Специализираната прокуратура не е компетентна, защото към датата на подаване Петков не е бил служебен министър. По тази причина наблюдаващият прокурор е постановил своя отказ и е изпратил преписката към Софийската районна прокуратура", допълни той.
"Действително, в декларацията е отразена невярна информация, но тя има единствено заявителски и уведомителен характер. Тя няма доказателствена стойност. Затова с постановление на създадения екип от прокурори се постанови отказ за образуване на досъдебно производство", обясни ръководителят на Софийската районна прокуратура Невена Зартова.
Ръководителят на Специализираната прокуратура Валентина Маджарова посочи, че законовата диспозиция на чл. 313 предвижда декларацията да се подава пред орган на власт. „Трябва декларацията да е предвидена в закон, указ или постановление. Конституцията не е предвидена в законовата диспозиция на чл. 313“, заяви тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.