Има ли виновни за смъртта на пациент пред столична болница - директорът й нареди проверка
Проверка на действията и реакциите на персонала в столичната Пета градска болница разпореди директорът й д-р Борил Петров след вчерашния трагичен случай, при който мъж почина на прага й, малко след като бил изписан. Малко преди това, той се свлякъл на площадката пред входа на болницата и започнал да се моли за помощ. Неговият придружител се втурнал да търси съдействие от персонала, но в крайна сметка санитарка само изкарала една инвалидна количка, в която пациентът да седне. Междувременно е била повикана и линейка, но мъжът починал.
Директорът на Пета градска болница в София д-р Борил Петров оцени пред БНР случая като „фрапиращ“. Той заяви, че е наредил проверка.
„Разпоредих проверка, която и днес ще продължи. Касае се за пациент на 72 години с множество заболявания. От 25-и февруари е приет в Пета градска болница и е бил лекуван в 4 различни отделения. Вчера, някъде към обяд, е изписан в добро общо състояние, без оплаквания. Внезапно, след като е излязъл от болницата, му се е влошило състоянието. Досега проверката установи, че до лекаря и екипа в Спешния кабинет не е стигнала информация, че пред болницата има пациент, който се нуждае от спешна медицинска помощ“.
Днес ще се проверява дали такава информация е имало на Регистратурата на лечебното заведение. Ще се проверява и дали служители на болницата са разпитвали близките на страдащия дали той е здравноосигурен, каквато информация споделиха роднините на мъжа в социалните мрежи, допълни директорът в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“.
„От помощния персонал е предоставена на пациента седяща количка, за да бъде транспортиран до Спешния кабинет. За съжаление, човекът е починал, след като е бил настанен на нея. Доста бързо са се развили нещата при този пациент", каза той.
Проверката ще приключи в най-кратки срокове, заяви Петров, но не посочи дата. „Проверката протича комплексно – и по документи, и с разговори, които ще поискам да бъдат и в писмена форма.
Резултатите би трябвало скоро да бъдат готови. Ако се установи, че има неглижиране и проявен непрофесионализъм, всички ще бъдат наказани и то най-строго.
"Има много състояния и заболявания, които могат да предизвикат внезапна смърт", заяви медикът.
„Отидох на регистратурата, започнаха да ме разпитват от коя хирургия бил, как се казва. Аз им казах, че не ме интересува, да изкарат някой, защото човекът лежи на земята, чакахме, чакахме по едно време излезе една дама и започна да го пита за социалния му статус и за това, дали е женен или осигурен”, сподели свидетелят на случилото се Пламен Стойков пред Нова телевизия.
Той се обажда на телефон 112 и линейката идва след половин час, но вече било късно. Болницата има и спешен кабинет, но според директора никой лекар или медик не е знаел, че пред лечебното заведение има човек в безпомощно състояние.
„Нещо е много повредено в тази система. За да може човек в болница, в цивилизована държава в ЕС, да умре на улицата - изписан от болницата, значи има нещо много повредено”, заяви от своя страна Пламен Стойков.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.