Растат разходите за издръжка. Поскъпването при олиото и картофите е най-голямо

Растат разходите за издръжка. Поскъпването при олиото и картофите е най-голямо

Растат разходите за издръжка. Поскъпването при олиото и картофите е най-голямо

1479 лева са необходими за издръжката на един работещ през декември 2021 година, което е със 130 лева повече в сравнение със същия период година по-рано. Тази стойност формирана на базисна потребителска кошница е необходима за покриване на разходите за издръжка на едно работещо лице, само живеещо, за храна, жилище, образование, здравеопазване, облекло, транспорт и съобщения, развлечения и почивка. Това показва най-новото проучване за издръжката на живота на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Данните бяха представени на онлайн пресконференция от президента на конфедерацията Пламен Димитров, директорът на института Любослав Костов и зам.-директорът Виолета Иванова.

Сметките показват, че при двама работещи в семейство с едно дете всеки един от тях трябва да взема не по-малко от 1331 лева. Ако само единият от родителите работи, той трябва да осигурява заплата в размер не по-нисък от 2662 лв.

1 530 000 души или близо 66% от работещите са с осигурителен доход под заплатата за издръжка от 1479 лева. Над нея са 800 000 души или 1/3 от работещите на трудово или служебно правоотношение.  По данни на КНСБ минималната заплата към декември миналата година е била 44% от заплатата за издръжка. 

"Инфлацията доминира през последните месеци! Върви към нови върхове! Ние не виждаме по никакъв начин намерение на правителството с внесения бюджет поне да компенсира дохода, който вече е загубен, т.е. потребителната стойност на доходите през тези месеци", коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров. 

От началото на годината (при база м. декември), доходът необходим за издръжка нараства с 9.7%, а на тримесечна база с 4.1%. Темповете на изменение на необходимия месечен доход за издръжка през първата половина на годината основно се диктуват от нарастването на хранителните стоки. От втората половина на годината възходящия тренд се ускорява, както за хранителните, така и за нехранителните стоки и услуги, показват данните в изследването. 

Разходът за храна достига до 417 лв. за 1 работещо лице. На годишна база забележимо нарастване се отчита при стоки от първа необходимост, които традиционно присъстват на българската трапеза и имат по-високи нормативни разходи в домакинските бюджети

На годишна база хранителните стоки са поскъпнали с 9.8%. Общото увеличението на цените на хлебните изделия е с 15.4%, а при брашното с 16.5%. Млякото и млечните продукти поскъпват с 10.5%, като по-силно изразено е нарастването при групата на сирената и кашкавалите в диапазон от 13.6%  до 16.1%. В абсолютни величини нарастването на киселите млека е с около 10-15 ст., докато при сиренета и кашкавали с около 1-1,50 лв.

Само увеличението на слънчогледовото олио e с 36.5%. Яйцата поскъпват с 11.7%. При зеленчуците също има ръст нагоре с 20.9%, като по-осезаемо нарастване се наблюдава при картофите с 44%, морковите с 12%, зрелия фасул с 11.2% и лещата с 34.6%. Захарта (кг) нараства с повече от 30 ст. на годишна база, което с около 15% нагоре. 

Повишението на хранителните стоки се отрази върху нарастването на цените на услугите в заведения за обществено хранене, които достигат ръст до 13.1%. По-силно е изразено нарастването в заведения за бързо хранене с 16%, както и при храните за бърза консумация с 14.9%.

Поскъпването при нехранителните стоки от началото на годината е 9.6%. На годишна база, при електроенергията, при газообразните и другите горива нарастването е със 17%, като при дървата за горене и въглищата е с близо 30%. 

Забележимо увеличение също се наблюдава при печатните изделия (учебници, книги, вестници, списания) с 4.1%, услуги свързани със спорт, свободно време и култура с 6.5%, облекло, обувки и лични принадлежности - ръст от 7.1%, като само групата на фризьорските услуги показването е с 10.6%.  

През последните 11 год. (при база дек.2009=100), цената на електроенергията нараства с 30.9%, топлоенергията с 58.5%, на газообразните горива с 99.8%, водоснабдяване с 37.6%. 

[[{"fid":"388156","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":668,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ