Русия затвори офисите на Навални

ЕС

Московски съд спря работата на организациите на Алексей Навални, докато обмисля да ги блокира за постоянно. Според директора на антикорупционната фондация на опозиционера, Иван Жданов, съдът обмисля дали организациите трябва да бъдат класифицирани като екстремистки, предаде ДПА.

Прокуратурата в Москва е завела дело с искане организациите на Навални, включително мрежата му от регионални офиси и фондацията му за борба с корупцията да бъдат класифицирани като екстремистки, а оттам и да бъдат трайно забранени. Причината е, че те „дестабилизират социално-политическата ситуация в страната“, тъй като призовават за „екстремистка дейност, масово неподчинение“.

Освен това прокурорите твърдят, че обвиняемите учреждения действат „от името на различни чуждестранни центрове, извършващи разрушителни действия срещу Русия“ с цел революция за сваляне на президента Владимир Путин.

В интервю за новинарския портал znak.com през уикенда Леонид Волков, който е поддръжник на Навални, обяви, че властите замразяват банковите сметки на организациите, запечатват имотите им и правят „офлайн работата им в Русия като цяло невъзможна“.

В Русия циркулират призиви за протести и гласуване за опозиционните партии в руската Дума на изборите през идната есен, промотирайки „умно гласуване“ в полза на дестабилизация на монопола на Путин върху властта.

„Ние сме последната отбранителна линия срещу Путин“, обяви Волков. По думите му ако делото за екстремизъм тръгне в грешната посока, може да е трудно да се поддържа мрежата от офиси на Навални, който продължава да е в затвора заради твърдения, че с напускането си на Русия за лечение на отравяне с „Новичок“ в Германия е нарушил условията по дело от 2014 година.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Великобритания продължава да чупи рекорди по тежки горещини
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Гръцка платформа сравнява цените на стоките и в България
Балеарските острови затягат сигурността по суша, море и въздух преди пълното слънчево затъмнение
Звездите за бизнеса от 10 до 16 август: Баланс между амбициите и реалните възможности
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка