Сбогом на историята?
Довчера герои, днес те се търкалят изпотрошени и обезглавени в краката на нестихващ, радикализиран антирасистки гняв. Протестите срещу убийството на 46-годишния Джордж Флойд в САЩ прехвърлиха точката на кипене и вече имат друга мишена – историята. От Вашингтон до Нова Зеландия една нова опасна вълна на отрицание е напът да хвърли обществата в пропастта на яростно противопоставяне. Варварските прояви срещу статуи започнаха в края на месец май в Родината на демокрацията и вече се разпростират и в Европа. В САЩ те събудиха позатихнал спор за „редакция“ на националната история.
Нова глава в него отвори Нанси Пелоси – председателката на Конгреса на САЩ и член на Демократическата партия, която поиска да бъдат демонтирани от сградата на Капитолия 11 статуи, свързани с Конфедерацията по времето на Гражданската война, защото смята, че не отдават почит на наследството, а на омразата. „Паметниците на мъже, които са проповядвали жестокост и варварство за постигане на край на расизма са гротескно противодействие на тези идеали“, заяви тя. Сред тях са тези на президента на Конфедерацията Джеферсън Дейвис, заместника му Александър Стивънс и генерал Робърт Лий. По време на Гражданската война през XIX век те се борят за отделяне на южните щати и запазване на робството в тях.
Паралелно с това отново се надигнаха и гласове за преименуването на военни бази, носещи името на генерали от Конфедерацията. Въпреки обществения натиск, президентът Доналд Тръмп отказва и не обмисля преименуването на военни бази, кръстени на генерали от Конфедерацията, напомняйки, че те са част от „великото американско наследство“. „Историята ни на най-велика нация в света няма да бъде подправена. Уважавайте военните“, възкликна той в социалните мрежи.
Американският държавен глава многократно се е противопоставял на това предложение в свои изявления и в профилите си в социалните мрежи, пише Time. „Тъжно е да видим историята и културата на великата ни страна да се разпада с премахването на красивите ни статуи и монументи“, коментира той в Twitter през лятото на 2017 година. Тогава Тръмп сравни генерал Стоунуол Джаксън от Конфедерацията с президентите Джордж Вашингтон и Томас Джеферсън, които са били робовладелци. Сега обаче лавината навън расте.
Александрия, Портсмът и Ричмънд, щата Вирджиния
Тълпа от демонстранти свали статуя на Джеферсън Дейвис, президента на Конфедералните американски щати. „Джеферсън Дейвис бе расист и предател, който избяга от нашия град, докато войските му изпълняваха заповедите да го изпепелят до земята. Никога не е заслужавал да бъде на пиедестал“, заяви кметът на града, Ливър Стоуни във вторник. Той обеща, че всички статуи на личности от Конфедерацията ще бъдат премахнати, съгласно законите на Щатите възможно най-скоро.
В Ричмънд е и един от разрушените паметници на мореплавателя Христофор Колумб, заклеймен днес, че откривайки континента, означава, че е упражнил насилие върху коренното население на Америка. Тя бе запалена и хвърлена в езеро, в Бостън друга бе обезглавена, а трета в Сейнт Пол, столицата на щата Минесота – изцяло свалена на земята.
[[{"fid":"355526","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2626,"width":3940,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Снимка: Getty Images
Мемориал на военен от Конфедерацията в старата част на град Александрия бе премахнат в миналия вторник. Това бе заснето лично от кмета Джъстин Уилсън. „Александрия, като всички страхотни градове, постоянно се променя и еволюира“, написа той.
Протестиращи в Портсмът свалиха части от статуи, свързани с Конфедерацията, в сряда. Тези действия бяха подкрепени от кмета Джон Роу, който в изявление сподели, че хората са постъпили правилно. Човек, ударен от един от монументите, пострада и бе приет в болница с опасност за живота.
Джаксънвил, щата Флорида
Групи от протестиращи в парк „Хеминг“ в града свалиха 122-годишни статуя и мемориал, възхваляващи войниците от Конфедерацията. В петък отбора по американски футбол „Джаксънвил Джагуарс“ поведе шествие до полицейското управление, където спортистът Крис Конли изнесе 7-минутна реч, свързана с премахването на скулптурата, пред събралата се публика. „Ако историята ни пречи да достигнем пълния потенциал на бъдещето си, трябва да действаме“, коментира той.
Бирмингам и Монтгомъри, щата Алабама
На 31 май в парк „Лин“ 115-годишна статуя на мореплавателя Чарлс Лин бе сред първите свалени от недоволните демонстранти. Кметът на град Бирмингам, Рендал Удфин, пристигна на място и обеща, че той „ще довърши работата“ по премахването на монумента, предаде CNN. Решението си той обяви официално по време на пресконференция на следващия ден. В Монтгомъри, на около 100 км южно от Бирмингам, бе повалена и 112-годишна статуя на генерал Робърт Лий пред едноименната гимназия в града.
Не само в Америка
Великобритания
Американският нов почин на антирасистки бунтове вече се прехвърля и извън пределите на Щатите – в неделя протестиращи за равноправието на тъмнокожите в град Бристъл, Великобритания, демонстративно изхвърлиха в река Ейвън статуя на Едуард Колстън, търговец на роби и депутат от Консервативната партия, живял през XVII век.
Монумент на друг търговец на роби, Робърт Милиган, също бе свалена от входа на Лондонския музей в Докландс. За да успокои напрежението, малко по-късно кметът на Лондон, Садик Хан, сформира комисия, която да преоцени бъдещето на забележителности в столицата и района около нея, включително имена на улици, графити и стенописи.
Разнородни реакции се появиха и срещу минния магнат Сесил Роудс, свързван с британския империализъм в Южна Африка. За премахването на негова статуя призова и директорът на Училището по ориенталски и африкански науки към Оксфордския университет, тъмнокожата баронеса Валери Амос.
А университет в Ливърпул склони след протестно писмо от негови студенти, да преименува сграда, носеща името на Уилям Гладстон – четири пъти министър-председател на Великобритания и международен политически лидер, оказал силна димпломатическа подкрепа за освобождаването на България след потушаването на Априлското въстание. Провинението на Гладстон, заради което името му ще бъде заличено е реч в британския парламент, с която се обявил против премахването на робството, тъй като семейството му имало плантация в Карибския басейн по онова време. Днешните възпитаници на университета настояват, че висшето училище не може да отдава почит на хора, които са имали полза от робството.
Емблематичната статуя на Чърчил в Лондон пък осъмна в предпазна опаковка от желязно скеле, за да не стане обект на възможни улични сблъсъци в събота, съобщават британски медии. За утре по обяд в столицата е планиран уличен протест срещу расизма. Крайнодесни групи се организират „за защита на нашите паметници". Докато властите в Лондон тръпнат в очакване на гореща събота паметникът на Чърчил все пак не остана напълно защитен и бе надраскан с надпис „Бил е расист“. Премиерът Борис Джонсън осъди оскверняването с пост в Twitter.
„Абсурдно и срамно е, че този национален паметник днес е изложен на риск от атаки от разгневени протестиращи. Да, той понякога е изразявал мнения, които са били и са неприемливи за нас днес, но той беше герой и напълно заслужава да бъде почитан. Не можем да се опитваме да пренапишем или цензурираме нашето минало. Не можем да отричаме историята си“, каза Джонсън и призова хората да не участват в протестите, планирани за този уикенд, предава БТА. Джонсън също така предупреди, че протестите срещу расизма във Великобритания през последните дни са „станали заложник на екстремисти“, а целта е разпалване на насилие и осъди „атаките срещу полицията като недопустими и отвратителни“.
Белгия
Същевременно заради протестите Белгия премахва статуите на тираничния крал Леополд II, който е обвиняван, че е наел журналиста и пътешественик Хенри Мортън Стенли да изследва района на река Конго и да сключва договори с местни лидери. След това владетелят използвал договорите, за да предяви иск за огромен къс от централните части на континента – нещо, което белгийското правителство не одобрило, затова вместо на държавата, Леополд декларирал територията да бъде негово лично притежание. Паметникът му в Брюксел, който снощи бе свален от активисти, се съхранява в склад.
Нова Зеландия
Властите в Хамилтън взеха решение да премахнат подарена от местна компания статуя на британския капитан Джон Хамилтън, чието име носи градът. Решението е взето след молба на местно маорско племе, срещу което военният е водил битка преди смъртта си през 1860 година.
P.S. Историята помни най-дълго
Една от улиците на може би най-добре съхранения в цял свят древен гръцки град, Ефес, е осеяна с мълчаливи присъди – статуи от Романската епоха с отсечени глави. Османските завоеватели са вярвали, че могат с меч да отсекат до дъно корените на историческата родова памет. Ефес в днешно време е на територията на Турция, която векове по-късно възстановява, пази и почита като светиня това място. Страна, която помни добре своето минало, изправя пред очите на всички обезглавените статуи, за да четат уроците на най-дългата човешка памет – историята.
[[{"fid":"355540","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":396,"width":594,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]
Габриела Беличовска, Ирина Велева
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.