Ще успее ли мярката 60/40 да овладее кривата на безработица у нас

Ще успее ли мярката 60/40 да овладее кривата на безработица у нас

Кризата с коронавируса предизвика шок на пазара на труда. Няколко дни след обявяването на извънредното положение на 13 март 2020 г. пред бюрата на труда се извиха опашки от хора, които са били освободени от работните си места. Агенцията по заетостта предостави на Института за пазарна икономика дневни данни за работата на бюрата по труда в страната в периода 1 март – 14 април 2020 г., които ясно показват нарастването на броя на безработните лица след обявяването на извънредно положение. Броят на безработните лица се е увеличил от 201 хил. до 272 хил. души в периода от 13 март – до 14 април 2020 г., показват анализите на ИПИ, които са отразени и в графиките с кривата на безработицата у нас от началото на извънредното положение 

 

Източник: ИПИ

Дневната разбивка позволява много ясно да се проследи входящия и изходящия поток в бюрата по труда по време на кризата. По-сериозното нарастване на новорегистрираните безработни започва на 23 март и достига своя пик на 6 април 2020 г., когато само за ден броят им достига над 9 хил. души. През последните дни се наблюдава известно успокоение, но все още по 4-5 хил. души на ден минават през бюрата по труда. Тепърва предстои да се види какво ще е поведението на кривата на безработицата в идните седмици и доколко мярката „60 на 40” може да ограничи нарастването ѝ, коментират от ИПИ.


 

Източник: ИПИ

Мярката „60 на 40” предизвика много спорове, но практически нейната категорична оценка ще бъде ясна след като станат известни окончателните данни за броя на новорегистрираните безработни в рамките на извънредното положение, съпоставен с броя на работниците, които са се ползвали от мярката. В общия случай, ако по мярката „60 на 40” минат сходен или по-голям брой работници от общия брой на новорегистрираните безработни – освободени от български работодатели поради коронавируса, то може да се твърди, че мярката е постигнала целта си – да запази заетост в някакъв смислен обхват, посочват анализаторите от ИПИ. Според последните официални данни от Министерството на труда и социалната политика очаква се 45 хил. работници да бъдат обхванати от мярката „60 на 40”, което показва, че тя набира скорост. Тепърва ще става ясно как се представя спрямо ръста на безработицата.

От ИПИ виждат аналогия между мерките за задържане на кривата на заболеваемостта от коронавируса и мярката „60 на 40”. И тук целта е да се запазят работни места и да се избегне голям пик в безработицата, като механизмът „60 на 40” би трявбало да натиска кривата на безработицата надолу – точно както социалното дистанциране натиска кривата на заболеваемостта надолу, коментират те. 

Анализът е публикуван в седмичния бюлетин на ИПИ.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
Трус в Румъния стресна Северна България
Голямо количество силна отрова открито случайно в сграда в Плевен
Григор Димитров се класира за полуфиналите в Пекин
Руската инвазия обърна нагласите на финландци и шведи за членство в НАТО
Откриха обявените за издирване плевенски ученици
За успеха на българската фирма Евромастер: 30 години иновации и инвестиции в бизнеса