Отварят мобилни пунктове пред големите болници за бързи тестове
Мобилни пунктове за извършване на бързи антигенни тестове за COVID-19 ще бъдат разкрити пред големите държавни болници до края на тази седмица, съобщи министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов. В тях ще може да отиде всеки, който смята, че е нужно да се тества.
Целта е на максимално много хора да се направят бързи тестове, като най-правилното е тестове да се правят на хора със симптоми, допълни министър Ангелов. В пунктовете ще има лекар, медицинска сестра или друг персонал, какъвто болницата може да осигури, а самите бързи тестове са в процес на договаряне.
20 служители на Националния център по обществено здраве и анализи от днес ще се включат в работата на Столичната регионална здравна инспекция. Целта е те да подпомагат колегите си, ангажирани с извършването на държавния здравен контрол, в т.ч. с връчване на предписания и актуализиране на данните в Националната информационна система за борба с COVID-19 и др.
"Ситуацията е изключително утежнена заради растящия брой положителни проби и изискването за връчване на предписания за карантиниране. От края на септември досега много служители на здравната инспекция бяха положителни за COVID-19, което наложи извеждането им от работата на институцията", заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов.
По думите му, е най-добре тези предписания за положителни установени пациенти с коронавирус да се връчват на хартия, защото те са основание за издаване на болничен лист. "Ако продължи да се увеличава броят на заболелите и хора, които трябва да бъдат поставени под карантина, може да предприемем и уведомяване по електронен път и със SMS", съобщи още проф. Ангелов.
Той даде пример с Германия, където се разчита на съвестта и разума на хората да предупреждават всички лица, с които са контактували.
"Столичната РЗИ все още смогва с работата. Командировани са служители и от други дирекции", изтъква здравният министър и изказа личната си благодарност към тези служители от Центъра за обществено здраве, които ще се включат в работата.
Изпълняващият длъжността директор на Столичната РЗИ д-р Иглика Маева ще организира работата на Националния център по обществено здраве и анализи.
Относно високия брой починали за деня - 51, здравният министър заяви, че е наредил да се извърши справка от кого са подадени, за да се разбере кой и кога е починал и дали има някакво забавяне при качването на данните.
След новината, че ще започнат проверки на лабораториите, свързани със забавено обявяване на случаи с коронавирус в системата, проф. Ангелов съобщи, че екипи са на място и вече има резултат.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Лукашенко е готов за среща с Тръмп, но само при „голямо споразумение“
Свят |Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |Недостигът на чипове заради ИИ удря евтините смартфони и задълбочава дигиталното разделение
Икономика |Нов компютърен чип може най-сетне да издържи на адските условия на Венера
Любопитно |Илияна Йотова: Гласувах за работещо Народно събрание и силно правителство
Политика |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |България избира 240 депутати за 52-рото Народно събрание
Политика |Времето в неделя: Слънчево сутринта, валежи следобед
Общество |Защо преследването на перфекционизъм на работното място често има обратен ефект
Мениджмънт |Цените на едро пак тръгнаха нагоре: лукът скочи с над 33%
Икономика |Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |ЦИК: Изборният ден започна нормално
Политика |Рекордни цени на говеждото в САЩ заради намаляващите стада
Икономика |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.