"Сова Харис": Около 2,2 млн. души със сигурност ще отидат до урните
По-малко от 2 месеца преди парламентарните избори 40% от избирателите са напълно сигурни, че ще гласуват. Това означава, че в момента твърдо решилите да отидат до урните са около 2,2 млн. души. Други 25% (ок. 1,375 млн. души) твърдят, че са в известна степен сигурни, но имат колебания. Ако всички от последната група гласуват, ще се получи активност, близка до тази на последните парламентарни избори през 2017 г. Това показват резултатите от проучване на "Сова Харис" по поръчка на в. "Труд", реализирано в периода 26 – 31 януари сред 1000 български граждани по метода на стандартизираното "лице в лице" интервю.
Данните от проучването показват, че около 1/4 от избирателите имат опасения, че гласуването представлява потенциална опасност за тях и могат да се заразят с COVID-19. При сегашното ниво на разпространение на заразата можем да предположим, че епидемията няма да окаже пряко влияние върху избирателната активност, посочват от "Сова Харис".
Според 44% от избирателите изборите няма да излъчат стабилно управление, което да ни преведе през кризата - както в епидемичен, така и икономически план. Все повече граждани изпитват трудност при определяне на техния политически представител във властта, което е проблем при легитимността на държавното управление у нас. Резултатите показва още, че 25% от избирателите, гласували на предишните парламентарни избори, имат проблем не толкова с това, за кого да гласуват на 4 април, а с това, дали да гласуват въобще. Този дял представлява около 40% от активните гласоподаватели. Това прави ситуацията около предстоящите избори неопределена и трудна за прогнозиране. Колебливостта сред толкова голяма група хора и неопределеността за крайния резултат ще направят предизборната борба изключително оспорвана. От друга страна, това е фактор за повишаване на активността, посочват от агенцията.
Данните от изследването показват, че към настоящия момент съотношението между основните политически сили се запазва. От очертаващата се по-ниска избирателна активност предимство получават трите системни партии: ГЕРБ, БСП и ДПС. И при трите малко над 60% от заявилите, че ще гласуват за тях, са твърдо решили да гласуват. Различното е наличието на два нови политически субекта с възможност за присъствие в следващия парламент. Според получените резултати "Има такъв народ" е четвъртият политически субект, който не би трябвало да има проблеми с прескачането на бариерата за влизане в следващия парламент. Нещо повече, формацията на Слави Трифонов би могла да получи подкрепа, която да я превърне в решаващ фактор при формирането на бъдещето парламентарно мнозинство, посочват от агенцията.
Към момента още три формации преодоляват избирателния праг от 4% за влизане в парламента: "Изправи се. БГ" с 4,7 от действителните гласове, ВМРО (4,4%) и Коалиция Демократична България (4,1%).
Резултатите открояват поне още шест формации, които могат да регистрират резултат, представляващ интерес от гледна точка на политическо присъствие и на евентуални коалиции. Най-масово подкрепена от тях е парламентарно представената "Воля" (2,8% от действителните гласове). Следват НФСБ и АБВ с по 1,7%. Формациите в този спектър губят от появата на новите субекти, най-вече от проекта на Слави Трифонов. От друга страна, те могат да разчитат на това, че разполагат с изградени структури, коментират от "Сова Харис". "Републиканци за България" имат възходящо развитие, като в момента достигат подкрепа от 1,5% от действителните гласове. Регистрираният резултат за "Атака" е 1,3%, за "Възраждане" - 1,1% от действителните гласове.
[[{"fid":"368603","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":541,"width":959,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Агенция "Сова Харис" предлага различен показател за измерване на електоралната тежест на личностите, утвърдени на политическата сцена. От агенцията не мерят одобрение, а предлагат анкетираните да посочат водещите политици. Резултатите сочат, че се повишава значението на личностите, заемащи най-отговорни позиции. На първо място е поставен премиерът. Отговорността, която той поема в борбата с кризата, и адекватността на решенията му предопределят неговия висок резултат - 49%. Значително повишение се регистрира и при президента Румен Радев (36,9%), и при лидера на БСП Корнелия Нинова (30%). Военният министър Красимир Каракачанов (12,2%), както и лидерите на новите политически субекти Слави Трифонов (11,8%) и Мая Манолова (11,2%) също получават резултати, които показват, че имат водещи позиции в политическото пространство.
[[{"fid":"368604","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":637,"width":478,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]
Изследването на "Сова Харис" регистрира, че надеждите на българската общественост за просперитет и по-добър живот са свързани с Европейския Съюз. Нивото на доверие в ЕС (56%) значително надвишава това към българските институции. От вътрешните организации по този показател Президентството традиционно заема първото място с 42% доверие. Следват силовите министерства, отговарящи за реда и сигурността, като МВР (37%) и Министерството на отбраната (36,8%). Доверието към правителството обичайно се свежда до подкрепата на електоратите на съставляващите го партии (25,6%). При Прокуратурата се отбелязва известно повишение спрямо предишни показатели (18.7% ). В дъното на тази своеобразна класация са съдът (14,7%) и вече отиващият си парламент (13,7%).
Близо една трета (32%) от избирателите планират да се възползват от възможността да гласуват машинно, показват резултатите от проучването.
* Методология: Проучването на "Сова Харис" е по поръчка на в. "Труд". То е реализирано в периода 26 – 31 януари сред 1000 български граждани по метода на стандартизираното "лице в лице" интервю
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.