Светът може да се подобри в 13 насоки, според Фондация "Бил и Мелинда Гейтс"
Фондация "Бил и Мелинда Гейтс" публикува втория си годишен доклад "Goalkeepers", в който подчертава актуалните глобални данни, показващи, че човечеството се е запътило все пак в правилната посока и се развива.
Докладът през 2018 г. се съсредоточава върху "огромното предизвикателство" да се подобри живота на хората в страните с ниски доходи, да се намали бедността и да се увеличи глобалният достъп до санитарни условия, особено в държавите в Африка.
Специално в Африка - континент с рязък демографски ръст на населението, броят на бедните хора ще остане същия заради високата раждаемост, дори да има значителен напредък в тази насока за хиляди хора, посочва анализът. Очаква се Африка почти да се удвои като население към 2050 г., което поставя пред света сериозно предизвикателство.
Към средата на века двама от петима крайно бедни хора на планетата ще живеят или в Нигерия, или в Демократична Република Конго.
Фондацията Гейтс е инвестирала над 15 млрд. долара в проекти за подкрепа и нормализиране на живота в Африка по множество различни начини. Все пак обаче усилията трябва да продължат.
"Ние вярваме, че Африка е най-важният приоритет на света в обозримото бъдеще", е записано в доклада, цитиран от Business Insider. "Това, което се случва на този голям брой млади хора там, ще бъде единствената най-голяма определяща сила дали светът ще направи прогрес към Целите за устойчиво развитие, или с други думи дали животът на тази планета ще продължи да се подобрява", казват от Фондацията.
Екипът на Бил и Мелинда Гейтс определя 13 водещи насоки в различни области, в които усилията трябва да се фокусират, за да може да се подобри животът по света.
Ето какви са те:
1. Въпреки че броят на хората на планетата, които живеят в най-сериозна бедност намалява, трябва да се обърне внимание на бедността в различните региони на света. Глобалното понижение на крайната бедност, дефинирана като живот с по-малко от 1,90 долара на ден, е "може би най-добрата история на последното поколение", според фондацията, но това не е цялата картина. Въпреки че броят на хората, живеещи с между 1,90 и 3,20 долара намаля, бедността е на различни равнища в различните места. В Южна Азия това понижение е много скорошно, но в Субсахарска Африка то дори не е започнало.
2. Т.нар. "неплатен труд" по света все още не е неравно извършван от жени и мъже, и повече се трудят без заплащане момичетата и жените. Под "неплатена работа" се имат предвид грижите за дома, включително носенето на вода, готвенето, грижите за децата. Множеството задачи у дома, за семейството, са една от причините жените глобално да са по-бедни от мъжете. В момента 22% от жените на света между 25 и 34-годишна възраст е по-вероятно да са крайно бедни, в сравнение с мъжете на същата възраст. 88% от жените печелят по-малко заради семейните задължения и периодите на майчинство.
3. Въпреки че глобалното разпространение на ваксините е високо, много държави все пак се намират значително под средното равнище. Така например ваксината за дифтерия, тетанус и коклюш има 90% покритие по света, но разпространението й в някои държави е под 50%. Покритието й в 5 държави - Централноафриканската република, Ангола, Сомалия, Нигерия и Екваториална Гвинея, се очаква да остане ниско и под 60% през 2030 г.
Продължава на страница 2.
4. Нужен е повече фокус върху предотвратяването на смъртта на родилките в бедните страни с ниски доходи. Въпреки че глобално броят на смъртта на жените при раждане е паднал от 257 на 100 000 раждания през 1990 на 134 за миналата година, все още трябват подобрения в националните здравни системи на държавите с масово ниски доходи, за да има успешно лечение и възстановяване на родилките след като са дали живот.
5. Броят на случаите на заразяване с ХИВ на 1000 души се очаква да се покачи към 2030 г. Нови държавни политики обаче може да преобърнат тази тенденция. Само 70% от пациентите, живеещи с ХИВ, знаят за своя здравен статус.
6. Най-бедните държави имат твърде малко жени, чиито планове за семейство са посрещнати от модерната контрацепция. Трябва да се работи и по това.
7. Усилията за елиминиране на маларията са изправени пред несигурно бъдеще, според Фондация "Бил и Мелинда Гейтс", която посочва, че в тази насока е необходимо още финансиране. Имало е средно по 29 нови случая на заразяване с малария на 1000 на планетата за миналата година. Това е по-малко, спрямо статистиката от 1990 г., когато с малария са се заразявали 37 на 1000 души.
8. Нови лечения за пренебрегваните тропически болести трябва да бъдат налични през 2018 г. Става дума за лечението на бяс, денга, проказа. От 1990 г. равнището на инфекции е спаднало от 34 000 случая на 100 000 души по света, на 17 000 случая за миналата година. Много от това се дължи на подобряването на доставката на медикаменти, необходими за лечение, на пациентите.
9. По-малко хора са намесени в откритото изхвърляне на изпражнения, но подобрения са необходими и в тази насока, за да станат още по-малко, посочва още фондацията. Това може да се случи чрез изграждането на повече канализационни връзки и заводи за преработка на отпадъчните води и човешките отпадъци, за да се подсигури достъп до по-санитарни условия на живот.
10. Достъпът до банкови и финансови услуги се е разширил глобално, но жените все още не са наравно включени в него.
11. Фондация "Бил и Мелинда Гейтс" посочва, че изследователите трябва по-добре да разберат ефектите от електронните цигари. Забраните на тютюнопушенето и увеличаването на цените на цигарите глобално доведоха до спад на децата пушачи на над 10-годишна възраст - от 25% до 18% от 1990 г. насам. Е-цигарите обаче, които са алтернатива на тютюнопроизводителите, също не са безвредни, макар че се смята, че са по-малко вредни. Според фондацията учени трябва да изследват дали е-цигарите могат да намалят броя на пушачите по света без да пристрастяват младежи.
12. Повече държави трябва да измерват грамотността и способността за математическо смятане на децата в тях, посочва още фондацията.
13. Необходимо е още проучване за разбиране на потенциала на земеделското производство в региона на Субсахарска Африка.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.