Увеличава се детската престъпност в България. Ето какви са най-честите прояви
В страната ни има ръст на детската престъпност през 2018 г. Това показва статистиката на МВР.
Какви са най-честите престъпления, извършени от деца и на каква възраст са те, коментираха журналистите Паулина Найденова и Маргарита Петкова и психологът Иван Игов в Сутрешния блок на БНТ.
Според статистиката на МВР, през 2018 г. общо 96 000 престъпления са били извършени от деца. Най-много престъпления от деца е имало в София, а в Смолян най-малко.
На първо място са кражбите. След тях се нареждат престъпленията, свързани с наркотици, и хулиганските прояви - в училищата и на улицата.
Според МВР причините за агресията са подменени морални ценности, социални проблеми, липса на достатъчно програми за ангажиране на младите хора, отказ от училище в ранна възраст и семейни проблеми.
Според статистиката най-сериозен ръст на детската престъпност има в графата на малолетните - с 6% спрямо 2017 година.
Психологът Иван Игов заяви, че не може да се говори за деца престъпници, защото самият закон отказва да нарече децата престъпници. Той допълни, че проблемите с децата се зараждат в семейната и социалната среда, но основната причина трябва да се търси в родителите.
Според него в България десетки институции се занимават с поведението на децата извън нормата, но всички те работят спрямо закона за противообществените прояви, който е от 1956 г. Игов смята, че в днешното демократическо общество този закон не е способен да реши подобни проблеми.
Според Маргарита Петкова всички институции твърдят, че се занимават с децата и превантивните мерки за техните противообществени прояви, но не се отчитат положителни резултати. Петкова допълни, че икономиката в страната трябва да е работеща, за да може и майките и бащите да намерят подходяща професия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.