В "Надпреварата" с Добрина Чешмеджиева

В Надпреварата с Добрина Чешмеджиева

В "Надпреварата" с Добрина Чешмеджиева

Предизборната кампания е в разгара си, но паралелно с нея тече още едно голямо събитие – Европейското първенство по футбол. И понеже то „стъпи“ с бутонките в часовия слот на познатия ни „Референдум“, екипът на „Новини и актуални предавания“ на Българската национална телевизия е подготвил друг формат – „Надпреварата“, в който с Добрина Чешмеджиева разговарят всички представители на политическите партии. Гостите ще имат точно 6 минути за представянето си пред зрителите. Затова и започваме разговора така.

- Колко са 6 минути?

- Разбирам, че когато човек чуе: „Имате 6 минути“, това не му звучи особено много, но измерено в ефирно време, 6 минути са 3–4 репортажа в една новинарска емисия. Четох, че според научни изчисления за 6 минути можеш да кажеш около 750 думи – не е малко, нали? Стига да си подготвен какво, защо и на кого искаш да го кажеш. Придържаме се към такава форма, за да се говори максимално ясно и кратко по темите. Залагаме на динамиката, защото тя е от голямо значение, когато искаш да привлечеш вниманието на зрителя.

- Всеки спортен клуб си има скаути, които разузнават съперника и дават най-важната информация на треньорите. Вие как се подготвяте за събеседниците си?

- Вземам повод от сравнението със спорта, за да кажа, че и при нас става въпрос за различни дисциплини. Съвсем различна е подготовката за дискусия с експерти, за политици, за кандидати в кампания. Понеже сега сме в темата кампания, когато се подготвям, чета програмите на партиите, интервюта с кандидатите, които ще бъдат в студиото. Невинаги има време за всичко, но се старая да съм подготвена по същество и да не „маркирам“ теми и разговор.

- Как успявате да запазите неутралитет?

- Много пъти са ме питали това и признавам, че ми е трудно да го обясня. Може би водещ е интересът ми към различните мнения. Да не забравяме, че предаването ни е дискусионно и винаги се стараем да има хора с различни гледни точки. Така че, размяната на аргументи е между самите участници, аз не съм страна в спора.

- Когато някой политик каже нещо невярно в ефир, как предпочитате да се намесите?

- Ако това е очевидно неверен факт, се намесвам. Помага ми форматът на предаването. Не е лесно да си гост в „Референдум“, защото при нас няма комфорт. Винаги някой от останалите участници може да те обори с контрааргументи и друга теза.

- От години професията ви среща с политици. Какви промени в поведението и профила им забелязвате?

- Смятам, че с времето намаля чувствително ентусиазмът да участват в дискусии. Предпочитани са други начини да се говори с хората – Facebook статуси, индивидуални интервюта. Това са нормални практики, но по цял свят политическият дебат по важ­ни теми и във важни моменти остава незаменим, защото той изважда на преден план силата на личните качества, а това е от голямо значение, когато искаш да печелиш съмишленици.

„ИЗБОРИ 2021: Надпреварата“ се излъчва по БНТ1 на 1 и 8 юли от 21:00 ч.

Петър Хераков

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ