Виното измества ракията от трапезата на българина
Нараства тенденцията за все по-голяма консумация на българско вино у нас, сравнена с неговия износ. Това е знак за повишаване на винената култура и трайно включване на виното в менюто на българина, още повече, че през последните 20 години виното е изместило традиционната местна ракия. Данните съобщи Радослав Радев, председател на Националната лозаро-винарски камара по време на започналия 40. Световен конгрес по лозарство и градинарство, на който страната ни е домакин.
Една от причините за развитието на тази тенденция е наблюдаваният в последните години качествен скок в лозарството и винарството у нас. На сравнително малка площ имаме възможност да отлеждаме доста различаващи и специфични вина, тъй като имаме добро почвено разнообразие, с почти всички видове почви, посочи Радев.
Като сортово разнообразие ние имаме почти всички класически вина, отглеждани в двата големи региона - Дунавската равнина и Тракийската низина. Страната има и 55 района за производство на вина със защитено наименование за произход, обясни Радев. "Маврут", "Памид", "Рубин" и "Мелник" обаче са исторически традиционни за страната ни и емблематични винени български сортове и за стария свят. Огромното желание на нашия бранш е да работим за развитието именно на тези местни сортове и разкриване на техния потенциал, подчерта председателят на лозаро-винарската камара, цитиран от БТА.
Лозовите насаждения в България са общо 67-68 хил. ха. 16 700 ха, или над 1/4, са новите насаждения и това е част от стратегията за разгръщане на потенциала ни.
Регистрираните винопроизводители у нас са 263, като усредненото производство за последните години е около 1600 тона, а 1,3 млн. хектолитра е годишното производство на вино (в статистиката не е включено т.нар. домашно вино, за което се приема, че е около 1400 - 1500 хектолитра годишно).
Около 700 хил. хектолитра се реализира на вътрешния пазар, около 600 хил.- на външния /60 на сто в страни от ЕС и 40 на сто в трети страни/, а продажбата на вносни вина в България е 50 хил. хектолитра, каза Радослав Радев.
Почти изравнени са продажбите на бяло и червено вино, както и на розе, макар страната ни да е известна като традиционен производител на червени вина.
С 1,3 млн. хектолитра годишно производство на вино, страната ни се нарежда на 21 място в света, сред много по-големи по площ държави, като Бразилия, Италия, Франция, и е сред успешните страни в бранша - това стана известно от презентацията на Жан - Мари Оран, генерален директор на Международната организация по лозата и виното по време на Световния ден по лозарство и винарство. Жан - Мари Оран направи подробен анализ на ситуацията в световния лозаро-винарски сектор.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.