Водещи медици с цифри и факти за заразата
Извънредни мерки за сигурност са предприети в цялата страна заради четири потвърдени случая на новия коронавирус COVID-19 у нас. В световен мащаб броят на заразените расте, но процентът на починалите заради вируса остава доста нисък. Българските здравни експерти все по-често споделят общо мнение, че сезонният грип може да доведе до по-големи усложнения, както и до по-голяма смъртност. Чуват се и мнения, че страховете на хората са безпочвени, а коронавирусът може да бъде ограничен и контролиран. Специалистите остават категорични, че препоръчаните ограничения и инструкции за добра лична хигиена трябва да се спазват.
Доц. д-р Атанас Мангъров: 96-97% от заразените с COVID-19 ще оздравеят
„Болниците са място, където хората трябва да бъдат лекувани. Не са място, където да бъдат затваряни. Заразените с коронавирус, на които им няма нищо, спокойно могат да си стоят вкъщи. Като ги вкарате в една болница, тя се задръства. Освен това могат да се заразят лекарите, сестрите, санитарите и няма да има кой да обслужва болните“, заяви в ефира на Нова телевизия доц. д-р Атанас Мангъров, директор на детското отделение в Инфекциозна болница. По думите му, специфично лечение на коронавируса за момента няма.
„Много тежко болните, които тръгват да умират, се нуждаят от дихателна реанимация. На тези, на които им няма нищо, им давайте каквото ви дойде наум, на тях тъй или иначе ще им мине. Каквото и да им давате на хората с коронавирус в 96-97% от случаите те ще се оправят. Смъртността при коронавируса е между 2-4%”, коментира доц. Мангъров.
Голяма част от страховете на хората са безпочвени, смята директорът на Александровска болница
„Страховете на хората от коронавируса са оправдани, но голяма част от тях са безпочвени. Трябва да се спазва фанатична лична хигиена и хората постоянно да мият ръцете си. Хубавото е, че пациентите с коронавирус в България са в добро състояние и попадат в групата на тези, които нямат нужда от интензивно лечение в болнично заведение“, обясни пред bTV директорът на Александровска болница проф. д-р Костадин Ангелов.
Александровска болница разполага с достатъчно предпазни облекла, които да обезпечат работата при възникването на инфекция с коронавирус в рамките на около две седмици.
„Благодарение на договорката с Турция нуждите ще бъдат обезпечени за месец-два. След като българската индустрия изработи необходимото количество предпазни средства, ние ще гарантираме за изключително дълъг период безопасността на служителите във всички лечебни заведения в страната“, каза още директорът на Александровска болница.
„Коронавирусът не е особено опасна инфекция и може да бъде контролирана. Ако имаме 100 пациенти, от тях около 80-90 ще прекарат заболяването без симптоми. Около 10 ще проявят симптоми и едва четирима ще имат нужда от болнично заведение“, поясни проф. Ангелов.
Здравният министър: Последствията от сезонния грип тип Б са по-тежки в сравнение с COVID-19
Здравният министър Кирил Ананиев похвали организацията на болниците в Плевен и в Габрово, където са настанени пациентите, дали положителни проби за коронавирус у нас.
„Освен коронавируса, в тези лечебни заведения има и сезонен грип тип Б, който понякога е с по-тежки последствия от коронавируса. Направена е добра организация и план за преструктуриране на персонала в двете болниците, така че, ако се наложи, специалисти, лекари и медицински сестри от други отделения да поемат грижите за болните в инфекциозното отделение“, обясни пред БНТ здравният министър Кирил Ананиев.
Ръководителите на двете болници в Плевен и Габрово са осигурили увеличаване на леглата. При необходимост, има възможност за удвояване на броя им. В момента в Габрово има 10 легла в инфекциозното отделение, от които 7 са заети. Имат възможност да прибавят още 7 легла, тоест леглата стават 17. Разработен е кризисен план, при който да се отворят още легла. Единият вариант е за 27 легла - едно отделение да бъде заделено специално за такива случаи. Ако заболяемостта е по-голяма, може да влезем в разговори с държавната белодробна болница, където може да се откре цяло ново отделение.
„Навсякъде в страната сме създали организация да бъдат доставени необходимите предпазни средства. Някъде има нужда, някъде са по-добре задоволени. От днес няма да бъдат приемани нови болни, а тези, които са в болниците, няма да бъдат изписвани. Тоест те остават в лечебното заведение и разходите са за сметка на лечебното заведение. Ще бъде удължен престоят им по клиничната пътека, по която са приети. Засега има и достатъчно тестове и сме в процедура за нови тестове“, каза още министър Ананиев.
Директорът на болница „Св. Екатерина“ – София: Смъртността от коронавируса е около 3.2%
„Изкуствената паника е излишна. Положителното е, че хората са започнали да си мият ръцете. Превенция трябва да има, дезинфекция на градския транспорт - също, дори когато няма коронавирус“. Това заяви пред БНТ проф. Генчо Начев, директор на болница „Св. Екатерина“ – София. По думите му, много преди да се регистрират първите случаи на коронавирус в България, министърът на здравеопазването е изпратил инструкции, разпространени от Районните здравни инспекции, с указания как да се настрои дейността на съответни лечебни заведения. „Там няма нещо по-различно от това, което е за превенция и лечение на един грип, какъвто и да бил той“, каза още проф. Генчо Начев.
Лични лекари: При симптоми не тръгвайте веднага към кабинета, обадете се по телефона
На фона на увеличаващото се притеснение на хората, личните лекари призоваха хората, които имат съмнения, че са заразени с грип или с коронавирус, или са имали контакт с лица, върнали се от страните, където е разпространена заразата, първо да се обаждат по телефона и едва след това да се отправят към лекарските кабинети.
„Сезонът е натоварен. Има обостряне на хроничните заболявания. Не можем да спрем по никакъв начин потока. Просто се опитваме да го регулираме. Това, което апелираме, е ако имате висока температура, кашлица, сухота, не тръгвайте веднага към кабинета. Обадете се по телефона, за да може да се уточни дали има суспекция за коронавирус“, коментира пред БНТ личният лекар д-р Гергана Николова.
Хигиената преди всичко
Още от вчера в ход са редица мерки за ограничаване на разпространението на заразата. Забранени са всички културни събития на закрито в цялата страна, като в това число влизат концерти и театрални постановки. Спортните мероприятия ще са без публика. Училищата в Плевен и в Габрово остават затворени до второ нареждане, докато в цялата страна до сряда е обявена грипна ваканция. Освен това, се забранява провеждането на олимпиади и екскурзии с ученици. Преустановени са консултациите и свижданията в болниците.
Под строг контрол се извършват хигиенните мерки в болничните заведения. Извършва се денонощна дезинфекция на всички отделения, раздадени са защитни предпазни средства за персонала с ниска степен на защита. А на тези, които работят с доказаните случаи, предпазни средства с висока степен на защита.
От Столична община стартираха редовна дезинфекция в градския транспорт, както и на станциите на метрото. Засилва се контролът и в детските градини и ясли, където грипната ваканция не важи.
Заради коронавируса здравните експерти препоръчват спазване на строга хигиена с миене на ръцете със сапун поне 20 пъти дневно през равни интервали. Самостоятелното ползване на дезинфекционен препарат, какъвто често има в офисите, не е достатъчно. Задължително е миенето на ръцете да продължава поне 30 секунди. Миенето на ръце е препоръчително при всеки досег със съмнителни повърхности като тоалетна, дръжки в градския транспорт, както и при контакт с животни.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.