Жените, родени през 1960 г. първи с право на втора пенсия

Жените, родени през 1960 г. първи с право на втора пенсия

Първите, които ще имат право на втора пенсия, ще се пенсионират в края на 2021 година. Това ще са жените, родени през 1960 година. Във втория стълб се осигуряват всички работещи в масовата трета категория, родени след 1959 година. През 2024 година пенсионерите с втора пенсия ще станат повече с придобиването на правото на втора пенсия и за мъжете, това стана ясно на международната конференция "Многостълбовите пенсионни системи в Европа - ползи и бъдеще". Организатори са членовете на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване /БАДДПО/ и Управителният съвет на Федерацията на европейските пенсионни асоциации /PensionsEurope /.

Участниците в събитието се обединиха около мнението, че многостълбовите пенсионни системи в настоящата демографска ситуация са без алтернатива, а държавното обществено осигуряване не трябва да се конкурира, а да се допълва с допълнителните пенсионни стълбове. Сега предизвикателството е регламентирането на фазата на изплащане на вторите пенсии.

Многостълбовите пенсионни системи са без алтернатива, но въпросите са как да бъде направен дизайнът на многостълбовата система, за да дава най-добрите резултати, посочи министърът на труда и социалната политика Бисер Петков. По думите му в рамките на многостълбовия пенсионен модел има много решения по отношение на броя и съотношението на стълбовете. В България тристълбовият пенсионен модел функционира от 19 години, припомни Бисер Петков.

Той отчете резултатите от направената през последните години параметрична реформа в първия стълб, която, по думите му, вече води до финансово укрепване и стабилизиране на първия стълб. В резултат на промените значително намаля дефицитът на първия стълб, съответно и частта, която се финансира с трансфери от държавния бюджет от над 50 на сто от общите разходи достигна до около една трета понастоящем, заяви той Бисер Петков.

Председателят на парламентарната комисия по труда и социалната политика Хасан Адемов подчерта, че българското пенсионно законодателство предлага на входа във фазата на натрупване право на избор, но от друга страна във фазата на изплащане, която има своите проблеми, които предстоят да бъдат решени, нямаме възможност за избор на достатъчно добре структурирани пенсионни продукти. Адемов смята, че трябва да се предложат на българския пазар достатъчно атрактивни и надеждни пенсионни продукти, които да дадат възможност за избор. Държавното обществено осигуряване не трябва да се конкурира и да противоречи на допълнителните пенсионни стълбове, а взаимно да се надграждат, заяви той. По думите на Адемов натрупаните средно около 3000 лева по индивидуалните партиди очевидно не могат да предложат атрактивен размер на допълнителната пенсия. Според него обаче идеята в началото е била за по-висока вноска, която да достигне на този етап до 10 процента. Този десетпроцентов ръст все още не е постигнат и няма изгледи скоро да се постигне, допълни Адемов. Задачата е да има достатъчно сериозни аргументи в посока на прозрачност и ясно артикулиране на целите и възможностите на тристълбовия пенсионен модел, заяви той.

Управителят на НОИ Ивайло Иванов отбеляза, че като философия установеният модел е достатъчно напредничав и има в себе си възможности за постигане на устойчиви, финансово адекватни и сигурни пенсии. Според него въвеждането на регламент за единен общоевропейски продукт за лично пенсионно осигуряване, който ще се прилага във всички държави членки ще предостави на потребителите допълнителна възможност за дългосрочно спестяване . "Вредно е да се противопоставят трите стълба на българския пенсионен модел, нека да си припомним, че многостълбовите пенсионни системи олицетворяват идеята за сигурност чрез многообразие", заяви Ивайло Иванов.

Броят на официално осигурените във всички фондове е 4 млн. 662 хиляди души при работещи 2 млн. и половина, които са най-активите участници в пенсионните фондове, съобщи председателят на БАДДПО Евелина Милтенова, която направи равносметка на постигнатото в последните 20 години. Активите от управление на фондовете достигнаха почти 14 милиарда, като при създаването им /1997 година/ те не са надвишавали 100 милиона лева, а броят на осигурените не беше достигнал и половин милион, каза Милтенова. Тя допълни, че начислената средната доходност в индивидуалните партиди за целия период от 2002 година до края на първото тримесечие на 2019 година е положителна и при трите фонда и достига средно от 3,75 до 4 процента. Тази положителна доходност надвишава с около процент натрупаната инфлация за този период, което защитава средствата на осигурените в една среда на ултраниски лихвени проценти в Европа, допълни Евелина Милтенова.

От Федерацията на европейските пенсионни асоциации /PensionsEurope / отбелязаха предизвикателствата пред многостълбовата система. Необходимо е увеличаване на вноските, свобода на инвестициите. Беше отчетено и доброто справяне на България през периода 2008 -2009 година. Експертите смятат, че са необходими нови и съвременни стимули, за да се накарат хората да спестяват за допълнителна пенсия. Нарастването на продължителността на живота също изисква допълнителни продукти, отбелязаха анализаторите.

На форума стана ясно, че България и Румъния имат сходно средно натрупване по индивидуалните партиди на хората. Беше цитирано и изследване на централната банка на САЩ, според което половината от американските домакинства имат в индивидуалните си партиди по-малко от 1100 долара всеки.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ