Почина Дейвид Рокфелер

Почина Дейвид Рокфелер

Най-възрастният милиардер в света Дейвид Рокфелер, почина на 101-годишна възраст, съобщи Associated Press.

Рокфелер е починал в съня си вследствие на сърдечна недостатъчност в дома си в Ню Йорк, пишат американските медии като се позовават на говорител на фамилията.

През 2015 г., 99-годишният тогава Рокфелер преживя шеста трансплантация на сърце. "Всеки път, когато получа ново сърце, сякаш в тялото ми се влива нов живот. Чувствам се зареден с енергия и жизнени сили", заяви тогава той на брифинг с журналисти, даден 36 часа след операцията. И се пошегува, че има намерение да живее до 200 години.

Дейвид Рокфелер е най-малкият от общо шестте деца на Джон Рокфелер-младши и внук на съоснователя на Standard Oil Джон Д. Рокфелер – първият доларов милиардер в света.

Роден е на 12 юни, 1915 година в Ню Йорк. От 2004 г. беше най-възрастният член и глава на фамилията Рокфелер, смятана и до днес за една от най-влиятелните на планетата.

Завършва Харвард през 1936 г. и получава докторска степен по икономика от Университета в Чикаго през 1940 г. Служил е в армията по време на Втората световна война, а след това започва изкачването си към върха на управлението на Chase Bank, която се слива с The Manhattan Company през 1955 г.

Избран е за президент на Chase Manhattan през 1961 и председател и главен изпълнителен директор осем години по-късно. Оттегля се през 1981 на 65 години след 35-годишна кариера. Под управлението му Chase става първата американска банка, открила офис в Съветския съюз, после и в Китай, а през 1974 г. и в Египет. 

През цялото време Дейвид Рокфелер продължава и традициите на дядо си, основал благотворителен фонд, и си спечели титлата „милиардерът филантроп”. Всяка година прави щедри дарения на Харвард, на Музея на модерното изкуство, подкрепя и редица други каузи. Той е сред най-богатите хора в света, подкрепили инициативата на Уорън Бъфет и Бил Гейтс за даряване на поне 50% от състоянието за благотворителна дейност.

Срещал се е с над 200 държавни лидери в повече от 100 страни. Работната му философия е да подпомага чужди икономики на местна почва, считайки че по този начин ще създаде клиенти за американските продукти.

„Той беше сила в международните финансови отношения и във външната политика на САЩ, пише за него „Ню Йорк таймс” и добавя: „В чуждите столици го посрещаха с почести, полагащи се на държавен глава”. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ