200 фирми с шанс за субсидии за детски кът в офиса

Общество

15 милиона лева от Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“ ще се предоставят на бизнеса от началото на следващата година за разкриване на детски кътове във фирмите. От 50 000 до 150 000 лева ще може да получи компания, която иска да осигури почасово гледане на деца. Условието е да разпишe проект, който да подаде до края на март. Това съобщи на семинар в Банкя зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова.

По програмата ще могат да бъдат наети през бюрата по труда бавачки, а държавата ще им плаща една година заплатите. Парите ще стигнат за поне 200 кътове за деца, изчисляват от социалното министерство.

С 33 млн. лв. по ОП " Развитие на човешките ресурси" ще бъдат субсидирани 205 български фирми, с цел да обучат персонала си, но и да привлекат неактивни и безработни.

„Сред кандидатите има различни по големина и вид предприятия. Най-разпространени сред тях са предприятия за производство на облекло и на хранителни продукти, IT фирми и др. Акцент ще се постави и върху дигиталните умения, защото 40% безработните нямат адекватни умения“, заяви Русинова.

През март общините отново ще могат да кандидатстват по програмата за патронажна грижа. С нея възрастни хора могат да получават по 2 часа медицинска грижа у дома.

По ОП "Храни" са предвидени малко повече от 504 млн. лв. за целия програмен период.по нея освен пакети с основни храни ще се предоставят и хигиенни материали на нуждаещите се.

“Една от основните политики, по които ще работим през следващата година, е да издирим и активираме по-голяма част от младежите до 29 г., които нито учат, нито работят. По данни на НСИ техният брой е близо 170 000, но в същото време изчисленията на Агенцията по заетостта показват, че броят на безработните през януари 2020г. e с 3600 души по-малко, т.е. част от тях са били записани в бюрата по труда и в последствие са намерили работа”, обясни социалният министър Деница Сачева.  

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Какво се случва в Иран?
Холандският премиер заяви, че удари по Иран не са в съответствие с международното право
Тръмп настоява за „безусловна капитулация“, докато войната с Иран навлиза във втората си седмица
Тръмп се закани да удари Иран „много силно“, след като Техеран заяви, че няма да се предаде
Исландия обмисля референдум за подновяване на преговорите за членство в ЕС
Неизвестно за известните: Ластичен клин от фабрика за кисело зеле прави сексуална революция в ските и киното
Компанията, която работи с Лейди Гага и Тейлър Суифт, се отказа от листване на борсата в САЩ
Евакуация от Близкия изток: Още 180 българи се прибират от Дубай