Безработицата се връща на нива отпреди кризата
Безработицата се връща на нивата отпреди кризата. Това обяви в ефира на bTV социалният министър Деница Сачева. По думите й, общият брой на безработните е 290 000, при 200 000 преди извънредното положение. Нарастването от 13 март досега е 90 000 души. В рамките на същия период 60 000 души са си намерили работа.
Около 200 000 души ще запазят работните си места благодарение на мярката 60/40, като изхарчените средства до момента са около 73 млн. лв., а работодателите, желаещи да се възползват от мярката, се увеличават с всеки изминал ден.
"При повече случаи на заболели от коронавирус ще се търси първо локално решаване на проблема, преди да се върви към общо затягане на мерките. по-сериозно затягане ще има при над 100 положителни проби на ден", коментира социалният министър по повод увеличението на случаите на заразени у нас предишните няколко дни.
"От 15 юни отпадат ограничения, свързани с пътувания и събирания – здравният министър ще бъде по-конкретен. Ограниченията със струпване на хора и дезинфекция – ще трябва да останат малко повече време, дори правителството да не ги въведе, много хора ги спазват", добави Сачева.
Тя уточни, че 46 000 души ползват социален патронаж, над 60 000 души са получили хранителни пакети, около 30 000 души получават топъл обяд.
"Нито едно плащане на хора с увреждания не беше задържано или намалено в рамките на този период, напротив, те бяха облекчени да не плащат такси за социални услуги. Социалните мерки са много, очевидно тези, които работят добре – никой не им обръща внимание и не се дискутират", каза още ресорният министър.
Сачева беше категорична, че от 1 юли пенсиите ще се увеличат с 6,7%, а минималната ще стане - 250 лв.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Хедж фондовете кръжат около британските акции, след като Анди Бърнам обеща „нов икономически модел“
Икономика |До края на годината трябва да подменим водомери и топломери с дистанционни
България |Digital age: Невидими дронове, управление на роботи със силата на мисълта и потапящи се къщи
Технологии |Министър Найденов: Статуквото в съдебната власт продължава да действа по добре познатия начин
България |„Маркет ЛИНКС“: Доверието към кабинета „Радев“ продължава да намалява
България |Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Технологии | Advertorial |Времето: Слънчево утро, но следобед ще се заоблачи, а на места и ще превали
България |Върнете стратегическия сторителинг обратно в центъра на растежа
Маркетинг |На днешната дата, 23 юли. Рождениците днес
На днешната дата |САЩ и Саудитска Арабия подписаха знаково ядрено споразумение
Свят |Цените на петрола се повишиха до шестседмичен връх на фона на ескалацията на напрежението в Близкия изток
Енергетика |ЕС одобри сливането на Paramount и Warner Bros за 110 милиарда долара
Компании |Китай започна двудневни учения в Тайванския проток
Свят |ADVERTORIAL
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Постигаме повече заедно: cargo-partner и Nippon Express напредват с интеграцията в Словакия, Полша и Австрия
Коментари
Няма въведени кометари.