Бизнесът и синдикатите на едно мнение: Антикризисните мерки трябва да продължат

Бизнесът и синдикатите на едно мнение: Антикризисните мерки трябва да продължат

Антикризисните мерки трябва да продължат. Тази позиция защитиха в ефира на БНТ председатерят на Българската стопанска камара Радосвет Радев и президентът на КНСБ Пламен Димитров. 

Според изследване на Българската стопанска камара здравната и икономическата криза започват да затихват, каза Радосвет Радев. "Твърдият показател е, че тази нощ имаме само 2 жертви на COVID-19, което е исторически рекорд, т.е здравната криза можем да кажем с висока степен на сигурност, че си отива", коментира Радев. 

По думите му, икономическата криза също започва да отслабва и вече са видими симптоми на икономическо оживяване. Политическата криза обаче е във възходящо движение, допълни той. 

"От тази гледна точка оценката на ситуацията в икономиката е проста: приключиха голяма част от мерките в края на март и в края на май и сега в края на юни приключва и една от най-старите и полезни мерки "Запази ме". Усилията, които правим съвместно със социалните партньори е да артикулираме ясно в комуникацията с администрацията, че мерките не трябва да бъдат спрени. Да могат да бъдат изменени, но в никакъв случай не трябва да бъдат спрени, защото все още стопански субекти в България страдат от здравната криза", каза още Радосвет Радев. 

Според президента на КНСБ Пламен Димитров икономиката е била ударена асиметрично от началото на кризата. "Имаше сектори, които бяха ударени много малко и те започнаха бързо да се възстановяват. През това тримесечие тези сектори върнаха нивата от преди 2020 г. Някои от тях даже са над нивата от 2019 г. по продажби, реализации и доходи. Доходите, обаче намаляват в някои сектори като туризма, транспорта, ресторантьорството, някои сектори от преработващата промишленост. Там има нужда от подкрепа", добави той. 

Около 300 000 работни места благодарение на мярката 60:40 са запазени, съобщи още Димитров. "Ако я нямаше мярката, щеше да нарасне безработицата", коментира той. По думите му, е добре тази мярка да се запази до края на годината. "И ЕК, и Г-7 ясно казаха, че в целия свят и в Европа мерките за подкрепа на бизнеса трябва да продължат поне до 2022 година", аргументира се президентът на КНСБ. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ