Борисов: Зелената сделка е голям проблем за България

Борисов: Зелената сделка е голям проблем за България

„Зелената сделка за България е голям проблем. Всички знаят, че 60% от електроенергията ни идва от въглищата и колко милиарда трябва да дадем за това. Но надали Европа ще се откаже от нея и надали ЕП ще спре да иска това да стане по-скоро. Трябва следващите 10 години да се работи много активно. До 10-15 години трябва да се намерят механизми да се заменят въглищата или технология, която да не замърсява околната среда“. Това заяви пред журналисти в Брюксел премиерът Бойко Борисов, който от снощи е на работно посещение в белгийската столица. Първата му среща бе с Урсула фон Дер Лайен, а днес той разговаря и с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел в рамките на консултациите, които Мишел провежда с европейските лидери преди предстоящия извънреден Европейски съвет на 20-21 февруари. По думите на Борисовкрайъгълните камъни в разговорите са били финансовата рамка, зелената сделка и бюджетът на ЕС, който по думите му ще бъсе с 60 милиарда по-скромен за новия програмен период 2021-2027.

„Българските лекари, програмисти са добре дошли в Европейския съюз, а държавата е инвестирала много, за да ги обучава. Тези, които сме били в социализъм, рязко се отличаваме от тези, които са с евро. Опитаха се да говорят, че еврото е лошо. Чакалнята гарантира банковата система. Не виждам държава с евро да е по-зле от България“, коментира министър-председателят. 

[[{"fid":"348151","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":554,"width":745,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Снимка: Официалният фейсбук профил на премиера Бойко Борисов 

„Средствата от ЕС са моторът, който ни помага да се движим по-бързо напред“, отбеляза българският министър-председател. Той подчерта, че Кохезионната и Общата селскостопанска политика вече имат доказана добавена стойност, а техните резултати са видими и осезаеми за европейските граждани. Борисов акцентира върху ползите от преодоляването на неравенствата между различните региони и изостаналостта и заяви, че е ключово да не бъде допуснато нито един регион да се откъсне от общия темп на развитие на ЕС. 

По отношение на усилията за постигане на климатична неутралност, премиерът Бойко Борисов отбеляза, че не би следвало пакетът за справедлив преход да се обвързва по никакъв начин с кохезионния пакет, тъй като целите на двата инструмента съществено се различават по своята същност. Според министър-председателя е важно да не се допуска разделение между нови и стари приоритети за ЕС. 

„Еднакво ценим традиционните политики, науката и иновациите, сигурността, борбата с климатичните промени“, заяви премиерът Борисов. По думите му бюджетът на ЕС трябва да утвърди постигнатото до момента и същевременно да отговори на новите предизвикателства пред ЕС.

По време на разговора с председателя на Европейския съвет, премиерът Бойко Борисов приветства активната подкрепа и ангажираност на европейските институции с региона на Западните Балкани. Премиерът подчерта, че разширяването е двустранен процес, така че и двете страни в него трябва да изпълнят своите обещания.

„Това е в интерес на мира, стабилността и просперитета на Европа“, категоричен беше българският министър-председател Бойко Борисов. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ