Радев не изключва хипотезата за връчване на трети мандат за правителство

Радев не изключва хипотезата за връчване на трети мандат за правителство

Президентът Румен Радев не изключва хипотезата да се стигне до връчване на трети проучвателен мандат за съставяне на правителство. Това стана ясно от встъпителните му думи както по време на срещата с ръководството на БСП днес, така и с ръководството на ДПС. Държавният глава провежда серия от консултации с всички парламентарно представени сили преди да стартира процедурата по връчване на мандат за нов кабинет. 

При достигане на хипотезата за трети мандат, каква е готовността и намеренията им за съставяне на кабинет, какъв е диалогът с другите парламентарни групи? Това е въпросът, който президентът специално уточни, че ще поставя на обсъждане не само с БСП, но и със следващите парламентарни сили.

"Знаете колко са значими предизвикателствата пред България, както във вътрешен, така и във външен план. И тези предизвикателства изискват възможно най-бързо да бъде съставено оперативно отговорно правителство с необходимата устойчива парламентарна подкрепа. Разчитаме на вашите опит и традиции в една много важна мисия – да се намери верния баланс между необходимостта от законодателни промени и важната задача - съставянето на правителство. Не искам да създавам убеждение, че аз като президент тикам този процес в определена посока. Длъжен съм като президент да не пренебрегвам нито една опция, която ми вменява Конституцията. Затова пред вас също, при определена хипотеза, стои въпросът и за трети мандат. Ще бъда благодарен да чуя вашите виждания относно ситуацията по създаване на кабинет, приоритизирането на най-важните закони, отношението ви по плана за възстановяване и устойчивост, както и виждането ви за хипотетичен трети мандат". Това заяви Радев пред представителите на ДПС, които отидоха на консултациите в президентството.

ДПС няма да подкрепи правителство на партиите, които загубиха изборите. Очакваме да бъдат представени програмите и приоритетите на кандидатите за министър-председател и правителство, гласеше първата реакция в отговор на президентския въпрос от страна на председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. Заедно с него на срещата присъстваха Йордан Цонев, Хамид Хамид и Ахмед Ахмедов.

"Ние разчитаме вота на българските избиратели като ясно изразено желание за промяна в няколко насоки - да спрем омразата, разделението, противопоставянето, арогантността и агресията в политиката, да възстановим политическата нормалност и демокрацията в България и да дадем рестарт на държавността. Последните 4 години от ДПС не се спряхме да повтаряме, че е нужен диалог между институциите и партиите, за да има нормалност в политиката", подчерта председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. 

Той беше категоричен, че ДПС няма да подкрепи правителство на партиите, които загубиха изборите. "Една от партиите загуби над 300 000 гласа и 20 мандата. Другата партия загуби над 450 000 гласа и 37 мандата. Ние от наша страна имаме скромен ръст на изборните резултати - в абсолютни числа гласовете ни са с 20 000 повече, а като мандати имаме 4 мандата повече. Ние изразихме нашата готовност за евентуална подкрепа на правителство, предложено от трите нови партии в Народното събрание. Но заедно с това казахме евентуални приоритети. Посочихме борбата с COVID кризата и по-конкретно социално-икономическите мерки и ускорена ваксинация. Като втори приоритет предложихме изготвяне на Плана за възстановяване и устойчивост. Тази тема ни е тема от септември миналата година, както и подготовката ни като държава за следващия оперативен период. Важен приоритет за нас е достойното ни членство в евроатлантическите структури", припомни Карадайъ. 

Той подчерта, че България трябва да се стреми към ускорено икономическо развитие, като 2% ръст е недостатъчен. "Според ДПС България трябва да има поне три пъти по-ускорено икономическо развитие", добави Карадайъ. "Ние очакваме да бъдат представени програмите и приоритетите на кандидатите за министър-председател и правителство", каза още той. 

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ