Джон Болтън - ястребът на американската външна политика в центъра на конфликтите с Иран и Венецуела
Джон Болтън, ястребът на американската външна политика, се озова в светлината на прожекторите на фона на засилващото се напрежение с Иран и Венецуела, пише британският вестник "Дейли телеграф", цитиран от БТА.
Само няколко часа след назначаването му за съветник по националната сигурност на Белия дом през март миналата година Болтън разкри възгледите си в интервю за "Скай нюз", припомня изданието. "Най-сигурният начин да избегнеш конфликт е да си силен във военно отношение. Както са казвали древните римляни: ако искаш мир, готви се за война", заяви тогава Болтън в отговор на въпрос дали се задават още сблъсъци между Съединените щати и техните врагове.
Повече от година по-късно критици и анализатори, които търсят обяснение за дръзката външна политика на САЩ в региони с нарастващо напрежение, посочиха с пръст Болтън. Болтън играе централна роля в конфликтите, които са на първите страници на вестниците през последните седмици, отбелязва "Дейли телеграф".
"Болтън е възприеман като най-влиятелния съветник (на американския президент Доналд Тръмп) през изминалата година. Той зае мястото на по-умерения генерал Хърбърт Макмастър. През следващите месеци началникът на канцеларията на Белия дом Джон Кели и министърът на отбраната Джеймс Матис също (като Макмастър) напуснаха постовете си", пише германският всекидневник "Лайпцигер фолксцайтунг". Германското издание посочва, че Макмастър, Кели и Матис са били стълбовете на рационалния подход в американското правителство, които са разубеждавали президента от предприемане на опасни начинания. "Сега остана само Джон Болтън, който не разубеждава Тръмп от предприемане на определени действия, а по-скоро го убеждава да действа. Болтън поиска интервенция в Иран още преди години, както иска и срещу Северна Корея. Болтън описа руската намеса в американските избори като "обявяване на война. Първата му реакция при преценката на всеки свързан с националната сигурност въпрос е да мисли за възможностите за решаването му по военен начин. Зад ескалацията по случая с Иран и изтеглянето на САЩ от иранското ядрено споразумение стои най-вече Болтън", пише "Лайпцигер фолксцайтунг".
"Вашингтон пост" предлага различен поглед към ролята на Болтън и отношенията му с Тръмп. Според източници на вестника президентът е недоволен от високопоставените си съветници, които според него могат да вкарат САЩ във военна конфронтация с Иран и по този начин да обезсмислят обещанията му да изтегли Съединените щати от скъпоструващите войни в чужбина. От статията на американския всекидневник става ясно, че Тръмп е бил ядосан миналата седмица от войнствените според него планове на съветниците си, изтласкали на заден план идеите му. Болтън, който бе за смяна на режима в Иран още преди стане съветник по националната сигурност, просто има различна позиция от Тръмп по иранския въпрос, въпреки че президентът бе яростен критик на Техеран много преди да назначи Болтън за свой съветник, твърди един от източниците, цитирани от вестника. Тръмп "иска да разговаря с иранците, той иска споразумение" и е отворен към преговори с Иран, добавя източникът.
"Странно е, че сегашната дипломация на военните кораби има за цел да реши ситуация, която бе създадена от самите Съединени щати. Въоръжените конфликти за свалянето на Саддам Хюсеин и за унищожаването на "Ислямска държава" допринесоха за засилване на ролята на Иран като регионална сила, пише германският всекидневник "Ландесцайтунг". "Европа не бива да се залъгва. Тръмп не налага икономически санкции на Иран въпреки, че те ще навредят на европейските компании, а именно защото ще им навредят. Тръмп гледа на Европа като на съперник, а не като съюзник", пише германският вестник.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.