Франция и Германия искат ограничения върху кодирането в интернет

Франция и Германия искат ограничения върху кодирането в интернет

Франция и Германия искат приложенията за електронни послания като Телеграм да ограничат кодирането си, за да помогнат на правителствата да следят комуникациите на заподозрени терористи, предаде Асошиейтед прес.

Защитниците на правото на личен живот изтъкват, че кодирането е важно за онлайн сигурността, например при банковите транзакции. Френският вътрешен министър Бернар Казньов заяви, че властите не искат забрана на кодирането, а да работят с компаниите, които предлагат кодирани услуги, за да не злоупотребяват с тях склонните към насилие екстремисти.

Казньов и германският му колега Томас де Мезиер заявиха след среща в Париж, че искат на срещата на върха на ЕС през септември да се обсъди общоевропейска политика за ограничения на кодирането в електронните комуникации, включително на неевропейските компании, предаде Франс прес.

"С Томас де Мезиер предлагаме Европейската комисия да проучи възможността за нормативен акт за правата и задълженията на всички оператори, без значение дали седалището им е в Европа или не", заяви Казньов.

Такъв нормативен акт би позволил "да се наложат задължения на отказващи съдействие оператори, по-специално за изтегляне на незаконно съдържание или разшифроване на послания при съдебни разследвания", добави френският вътрешен министър.

Министрите имат предвид най-вече създаденото от руснаци приложение Телеграм, което е особено ценено от джихадистите за поверителността си.

На срещата си двамата вътрешни министри също така са заявили, че е необходимо системно да се обменя информацията в европейските бази данни на разузнаванията, които редовно да се допълват от страните членки.

Казньов съобщи, че френските специални служби през последния месец са задържали седем души по подозрение в свързаност с терористични организации, като за трима от тях се смята, че са готвели атентати във Франция, предаде ТАСС.

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ