Най-твърдите брекзитъри обвиняват Мей в саботаж и предателство заради разговорите с Корбин
Най-дискутираната тема в британските всекидневници днес е предложението на премиерката Тереза Мей към лидера на опозицията Джереми Корбин за разговори с цел да се намери изход от задънената улица по въпроса за Брекзит. Това става само броени дни преди фаталната дата 12 април, определена от Европейския съюз, до която Великобритания трябва да одобри споразумение за напускане или да напусне без споразумение.
В редакционна статия "Гардиън" бие тревога от нарастващата радикализация и на двете страни в спора - както на улицата, така и в парламента, която пречи да се вземе обмислено и правилно решение. Според вестника този опасен процес се дължи най-вече на яростните брекзитъри, които предчувстват, че "твърдият" Брекзит вероятно им се изплъзва и че Мей и Корбин могат в последния момент да се споразумеят за по-мек Брекзит, включващ и оставане в митническия съюз. Те вече обвиняват премиерката от собствената им партия в предателство, саботаж и измяна, което крайно нажежава атмосферата.
Много депутати дори виждат възможността страната да участва в изборите за Европейски парламент през май като бедствие, което трябва да бъде избягнато на всяка цена. Би било, разбира се, необичайно за една страна, решила да напусне ЕС, да проведе такива избори, но има много по-лоши неща, които могат да се случат в една демократична страна, отколкото гражданите й да получат възможност за гласуват, отбелязва "Гардиън", цитиран от БТА.
Страната може да се окаже принудена да проведе тези избори като условие да получи дълго отлагане на Брекзит на извънредната среща на върха на ЕС идната седмица. Но за крайните брекзитъри всеки ден повече в ЕС е провал на техния блян и те вече насочват яростта си към онези депутати, които са за оставане или дори за мек Брекзит. Те смятат, че съсипващият път към Брекзит без споразумение е единственият приемлив израз на резултата от референдума преди 3 години и затова започналият диалог между Мей и Корбин ги вбесява, пише вестникът.
Естествено е да се питаме дали този диалог може да се окаже плодотворен, или дали и двете страни в него участват искрено. Но много депутати консерватори го смятат за анатема заради самия факт, че се предприема контакт с лидера на лейбъристите, защото това можело да подобри имиджа му в очите на масовата публика. Торите имат много причини да не харесват политиката на Корбин, но правото му да бъде част от процеса на Брекзит е конституционно гарантирано от статута му на лидер на опозицията, подчертава "Гардиън".
Съществуващата сега атмосфера не е подходяща да се прави разумен избор за бъдещето. Това е причина да се приветства перспективата за едно дълго отлагане на процеса по член 50. Ако участието в европейските избори е част от тази цена, тя трябва да бъде платена, и то с удовлетворение, пише всекидневникът.
Брекзит се оказа провал при условията, наложени от онези, които водиха кампанията за излизане от ЕС, и то във времевата рамка, първоначално зададена за постигането на тази цел. Това налага да се коригира перспективата и да се охлади политическата температура, не само за да се вземе по-разумно решение, но и за да се възстанови помръкналата слава на механизмите на британската демокрация, заключава "Гардиън".
Електронният вестник "Индипендънт" също приветства диалога между правителството и опозицията и го нарича новаторско и успокояващо развитие в сегашната взривоопасна ситуация. Тази екипна работа може да доведе до така необходимото в момента национално единство, макар и ограничено само до въпроса за Брекзит, пише вестникът също в редакционна статия.
Той вижда обаче по-дълбока опасност в това, че двете партийни върхушки могат да се сговорят да лишат британския народ от правото му окончателно да се произнесе по условията за Брекзит. Вестникът отдавна води кампания за провеждане на втори референдум по въпроса. Ако това право бъде отнето, това наистина ще бъде предателство, се казва в статията.
Вестникът публикува в днешния си брой и открито писмо от 12 депутати лейбъристи, които призовават своя лидер Джереми Корбин да постави въпроса за такъв референдум като главно условие за евентуално споразумение с Тереза Мей.
В едно такова междупартийно споразумение, според вестника, парламентът може да упълномощи премиерката да преговаря за митнически съюз с ЕС като част от споразумението за изтегляне, което после да бъде подложено на втори референдум.
Вестникът коментира и снощния вот, в който макар и с минимално мнозинство в парламента за втори път се взе решение да не се допусне Брекзит без споразумение. Фактът, че толкова много депутати от всички партии в парламента настояват да се гарантира, че няма да има Брекзит без споразумение и продължават дебатите за компромис по Брекзит, предполага, че те просто не вярват на обещанията на Тереза Мей, подчертава "Индипендънт".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.