Германия улеснява имиграцията на квалифицирана работна ръка

ЕС

Германия ще приеме закон за наемане на квалифицирана чуждестранна работна ръка за първи път, тъй като е изправена пред проблема със застаряването на населението си, предаде Франс прес. Темата е обект на яростно обсъждане в контекста на засилващите се антимиграционни настроения.

Проектът за "закон за имиграцията на квалифицирани работници" се очаква да бъде приет днес от правителството след успешните преговори в последната минута между Германската социалдемократическа партия (ГСДП) и Християндемократическия съюз (ХДС) и Християнсоциалния съюз (ХСС), участващи в "голямата коалиция".

Новият закон предвижда граждани от страни извън ЕС, които разполагат с необходимата за Германия квалификация, да получат разрешително за престой от 6 месеца, за да си намерят работа.

През този период те трябва да разполагат със собствени средства за издръжка и да докажат достатъчно добро ниво на владеене на немски език. Те няма да имат право на никакви социални помощи, като разрешителното за престой ще бъде удължено, ако си намерят работа.

Германия възнамерява по този начин да наеме служители в стратегически сектори като информатиката, информационните технологии, както и хора за работа в кухните и за грижи за възрастни хора. Липсата на квалифицирана работна ръка е особено осезателна в малките и средни предприятия, които са "сърцето" на германския икономически модел.

Според експерти от университета в германския град Констанц и Федералната агенция по заетостта страната е изправена пред застаряване на активната работна сила и ще има нужда до 2050 година средно годишно от 400 000 работници от страни извън ЕС.

Работодателите настояват тази имиграция да бъде улеснена, тъй като недостигът на квалифицирана работна ръка се е засилил през последните години поради силния растеж.

В същото време Федерацията на германските синдикати изказа резервите си относно текста, страхувайки се, че той ще предизвика дъмпинг върху заплатите и експлоатация на чуждестранната работна ръка.

За първи път Германия ще приеме подобен закон. Според данни на ООН 14,9 процента от хората там са родени в чужбина, но Германия се въздържа да се възприема като страна с висока имиграция.

От 60-те години на миналия век Германия е приела много чужденци от Турция и Гърция, които да работят в заводите, но те са били възприемани като "поканени работници", призвани да се върнат в родните си страни. Всъщност много от тях са останали с децата и внуците си.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Британската петролна и газова компания BP се завръща за работа във Венецуела
Нова Зеландия оттегли подкрепата си за президента на ФИФА Джани Инфантино
Времето: Остава топло, но със силен вятър по Южното Черноморие
САЩ завършиха успешно първите ключови тестове за противоракетната система „Златен купол“
На днешната дата, 15 август. Голяма Богородица
Защо Ричард Брансън съветва срещу копирането на неговата сутрешна рутина?
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Франция ще строи шест нови АЕЦ
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол