Гласуват внасяне на обвинението за импийчмънт на Тръмп в Сената

Гласуват внасяне на обвинението за импийчмънт на Тръмп в Сената

След седмици на отлагане и обмисляне на стратегии Камарата на представителите на Конгреса на САЩ, ще гласува днес за изпращане на обвинението за импийчмънт на президента Доналд Тръмп в Сената, с което ще се открие пътя за съдебния процес за отстраняване на държавния глава от длъжност. Това съобщи късно снощи председателката на Камарата, демократката Нанси Пелоси, цитирана от Асошиейтед прес и ДПА.

На закрита среща на своите колеги съпартийци тя каза, че преди началото на днешния вот ще посочи и имената на т.нар. мениджъри - представителите на Камарата, които ще действат като прокурори по време на процеса в Сената. Техните имена също трябва да бъдат утвърдени с гласуването.

Така Пелоси разблокира процедурата месец след като демократите в Камарата гласуваха за импийчмънт на Тръмп, обвинен в злоупотреба с власт и възпрепятстване на разследване на Конгреса. Днешното гласуване всъщност ще даде старт на процедурата в Сената. Това ще е третият случай на импийчмънт в американската история.

За да бъде Тръмп отстранен от длъжност, за това трябва да гласуват две трети от членовете на Сената - не по-малко от 67 души. Това е малко вероятно, тъй като републиканците имат в горната камара 53-ма представители от общо 100.

Пелоси задържа толкова дълго обвинението, преди да го предаде на доминирания от републиканците Сенат, с аргумента, че иска гаранции от тях за воденето на процеса, включително и за това дали да бъдат призовани още свидетели.

Лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл обаче отхвърли днес искането, като каза, че евентуално решение за нови свидетели може да бъде взето след като двете страни изложат позициите си. Той добави, че след получаването на обвинението Сенатът "по всяка вероятност ще предприеме някои предварителни мерки тази седмица" в подготовка за съдебния процес".

Конституцията предвижда председателят на Върховния съд, който ще председателства сенаторите, определени за съдебно жури, да положи клетва за безпристрастно отсъждане. Той ще открие формално процеса още тази седмица, но процедурата по същество ще започне идния вторник.

Макконъл също проведе закрито заседание със сенаторите републиканци, които са под натиск от демократите за повикване на нови свидетели и показания. Той ги призова да бъдат единни в по-нататъшните стъпки, отбелязва АП, цитирайки неназован източник, неоторизиран да обсъжда публично закритото заседание и пожелал анонимност.

Като преговарящ по правилата за провеждане на съдебния процес, той каза, че всичките 53-ма сенатори републиканци подкрепят неговия план да се започне със съдебните дебати, а въпросът за допълнителни свидетели да се разглежда по-късно.

Сенаторите републиканци вече индикираха, че ще отхвърлят предложението двата пункта на обвинението просто да бъдат отхвърлени с еднократно гласуване и така всичко да приключи, както самият президент каза, че предпочита. Макконъл призна, че няма необходимите гласове да избере този вариант. "Нашите членове чувстват, че ние имаме задължение да изслушаме аргументите", отбеляза той.

Всъщност все повече сенатори казват, че искат процедурните правила да включат и възможността за повикване на нови свидетели.

Междувременно снощи демократите в Камарата представиха цяла поредица от нови документи, получени от украинския бизнесмен Лев Парнас, приближен на личния адвокат на Тръмп - Руди Джулиани. Те показват как Парнас е играл посредническа роля между Джулиани и украински високопоставени лица. Според една собственоръчно написана бележка от Парнас, "украинският президент Зеленски трябва да бъде накаран да обяви, че случаят с Джо Байдън ще бъде разследван".

В специално изявление по този повод 4-ма демократи - председатели на комисии в Камарата, заявиха, че те продължават своето разследване, така че назначените като "прокурори" техни съпартийци за процеса в Сената "да могат да изложат там възможно най-пълното досие от факти на съдебния процес", предаде БТА.

Президентът Тръмп отправи хаплива забележка в Туитър към демократите заради искането им да се гарантира "честен процес" в Сената. "Сълзливият (лидер на демократите в Сената) Шумър заяви, че американците искат честен процес в Сената. Но защо тогава нервозната Нанси Пелоси и корумпираният и склонен към увъртане Адам Шиф (шефа на комисията по разузнаването в Камарата) не осигуриха честен процес в Камарата на представителите?, - отбеляза Тръмп. - Това бяха най-предвзетите и нечестни слушания в историята на Конгреса!"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ