Хаджигенов определи като нелегитимно връчването на мандата на ИТН. От Президентството му отговориха

Хаджигенов определи като нелегитимно връчването на мандата на ИТН. От Президентството му отговориха

Връчването на мандата на 30 юли е противоконституционно, нелегитимно и нищожно. То трябва да бъде извършено отново при спазване на Конституцията и другите норми, защото Слави Трифонов няма право да предлага кандидат за премиер. Това написа в личния си Фейсбук профил адвокат Николай Хаджигенов от "Изправи се БГ! Ние идваме".

"Не познавам г-н Пламен Николов, от представянето му в "Панорама" ми се стори симпатичен, добронамерен, любезен човек, който би искал да се хареса на повече хора, а не да влиза в конфронтация. Е, да, вярно, че му липсва основното за премиер – политическото лидерство и визионерство, политическия, а дори и просто обществен опит, а дори и поне общата политическа култура. Ясно е, че не може политик да не знае кои са страните по Преспанския договор в разгара на кризата и обществения интерес към Македония. По-смущаващото е липсата на какъвто и да било опит в защита на обществени каузи, на принципи, на позиции. Смешен бе опитът му за измъкване, сравнявайки своите "битки" с тези на министър Василев", пише Хаджигенов.

Според него, вероятно "човекът може да има бъдеще като мениджър, а защо не и в науката, но засега не е показал никакви данни за политик и държавник". Той обаче изрази съмнение дали е спазена Конституцията при посочването на кандидата и връчването на мандата. "Въпросът е: Има ли право Слави Трифонов да предлага кандидат за премиер? Струва ми се, че отговорът е недвусмислен – не, няма право. Ясно е, че ИТН има най-голямата парламентарна група и съгласно чл.99, ал.1 на Конституцията, Президентът връчва на излъчено от нея лице първия мандат. Но КОЕ Е ЛИЦЕТО, имащо право да получи мандата? Мисля, че Конституцията е ясна – това не е лице, определено от Председателя на съответната партия (в случая Ст.Т.), нито от ръководния и орган (Националния съвет). Това е лице, "посочено от най-голямата по численост парламентарна група" (Конституцията, чл.99).
Посочен ли е Пламен Николов от Парламентарната група на ИТН? Изглежда, че отговорът е: "НЕ". Изводът – връчването на мандат за премиер на Николов вероятно е нелегитимно, тъй като е в противоречие с Конституцията. Няма данни Парламентарната група ИТН да е гласувала г-н Николов да получи мандат за съставяне на правителство, представители на ИТН не знаят за такова гласуване", пише Хаджигенов. 

По думите му, изводът е ясен – "мандатът е връчен неправомерно". "Тук, очевидно, има пропуск и на президента Радев и неговата администрация.
Какво следва тогава? Имаме интересен конституционен казус. Струва ми се, че мандатът трябва да се върне и да се връчи отново на лице, излъчено легитимно от съответния орган. Този орган (Парламентарната група) може да определи пак Пламен Николов, ала може и друго лице. Става малко комично, ама като недоглеждат.... Впрочем, по-добре комично, отколкото трагикомично", отбелязва Хаджигенов. 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ