Ирландия готова да разгледа всякакви британски предложения по спорния въпрос за границата след Брекзит

ЕС

Ирландия не може да бъде удовлетворена от обещанията на Великобритания за граничния режим след Брекзит, но е готова да изслуша всякакви предложения на правителството в Лондон по този въпрос, каза днес ирландският премиер Лио Варадкар, цитиран от Ройтерс и ТАСС.

"Спокоен съм, има още време до 31 октомври", отбеляза той, но добави, че първо иска да изчака и да види как ще се развият събитията през предстоящата непредвидима седмица в британския парламент.

Въпросът за ирландската граница остава едно от главните препятствия към постигане на споразумение за условията на Брекзит между Лондон и Брюксел. Британското правителство се опасява от предпазния механизъм - т.нар. "бекстоп", предвиден с проекта за договор между кралството и Европейския съюз, който трябва за известно време да гарантира оставане на Северна Ирландия в митническия съюз на ЕС и в единния европейски пазар, след като Великобритания напусне съюза, информира БТА.

Според премиера Борис Джонсън "бекстопът" в този си вид, за който настоява Брюксел, ще бъде "антидемократичен и несъответстващ на суверенитета на Обединеното кралство като държава", защото предполага, че Северна Ирландия за неопределено време ще остане в единния пазар, но от него ще излязат останалите части на кралството.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Звездите за бизнеса от 6 до 12 юли: Тази седмица няма да възнагради най-бързите, а най-внимателните
Ще ни следят с камери в таксито
На днешната дата, 6 юли. Световен ден на целувката
Археолози откриха непокътнат град на маите в биосферния резерват Калакмул
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев