Из световния печат: Увереността от успешна търговска сделка, отстъпи пред напрежението и несигурността
Увереността и удовлетворението, породени от вероятността за успешно приключване на търговските преговори между Китай и САЩ, отстъпиха пред напрежението и несигурността, пише днес в редакционна статия "Вашингтон пост". Според вестника това се дължи на изявлението на Доналд Тръмп, в което той обвини Пекин, че не спазва вече договорени ангажименти. В неделя в Туитър американският президент предупреди, че днес ще повиши от сегашните 10 на 25 на сто митата върху китайски стоки за 200 милиарда долара и че скоро друга група стоки от Китай ще се облагат с 25 процента мито.
Изданието цитира данни на експерт от Института за икономически изследвания "Питърсън", според когото новите митнически тарифи на Тръмп обхващат малко повече от половината от китайския внос в САЩ, но също и 7,3 на сто от вноса от Канада, 2,5 на сто от ЕС, 9,6 процента от Южна Корея и 3,8 на сто от Япония. Въпреки умерения икономически ефект от тези тарифи те имат своя символика - вредят на отдавнашни съюзници и търговски партньори на САЩ, повечето от които не нарушават международните правила за търговия, както прави Китай. А когато вкарва стари приятели в една група с Пекин, даже и да оправдава някои мерки срещу тях (в стоманата и алуминия) със съображения за националната сигурност, Тръмп сам ги затруднява да подкрепят политически САЩ в търговския му спор с Китай. И на практика те са длъжни да отвърнат с отсрещни мерки.
Тази "непредизвикана грешка", продължава "Вашингтон пост" е още по-достойна за съжаление, защото може да се приеме, че Тръмп отива на преговори с Китай в силна позиция. Китайската икономика е по-зависима от вноса от САЩ, отколкото обратното. Китайският растеж се забавя, докато икономиката на САЩ (за разлика от неуместните и необосновани критики на Тръмп към политиката на Федералния резерв) създава работни места с бързо темпо, констатира вестникът.
Според него търговските преговори с Китай може да доведат до взаимноизгодно споразумение, а може и да се провалят. Но и без това Доналд Тръмп не се съобразява с уроците на историята, че е трудно са спечелиш война на много фронтове, независимо дали е истинска война, или търговска. А воюването със съюзници е още по-трудно, завършва редакционната си статия "Вашингтон пост".
Лондонският "Гардиън" изразява надеждата на инвеститорите, че търговските преговори между САЩ и Китай ще бъдат успешни, тъй като в противен случай може да се стигне до мащабна търговска война. Умерените понижения на индекси като FTSE 100 на "Файненшъл таймс", германският Dax, френският CAC и други се преценяват от анализаторите като признак, че инвеститорите очакват двете страни да се договорят, въпреки че търговските преговори са несигурна работа и винаги е възможна ескалация на напрежението, преди да се стигне до подписване на споразумение.
Вестникът припомня, че Тръмп се опитва да отвори китайските пазари за американските компании и да ги защити от принудата да предоставят свои технологии, за да влизат в партньорство с китайски фирми. Още по-голяма грижа за Тръмп е огромният търговски дефицит на САЩ спрямо Китай. Но за съжаление на Белия дом тази негова тактика засега само потиска търговията с Китай, а не намалява търговския дефицит на Вашингтон с останалия свят.
"Файненшъл таймс" смята, че най-уязвими от търговския спор САЩ - Китай са американските потребители, азиатските износители и инвестициите в бизнеса. След разгарянето на спора в средата на 2018 г. растежът в глобалната търговия силно се е забавил и се натрупват доказателства, че новите тарифи на САЩ, които обхващат над половината от китайския внос, възпират глобалния търговски обмен, повишават цените на дребно в САЩ и намаляват инвестициите в бизнеса, тъй като компаниите се стремят да преструктурират своите канали за доставки, заключава деловото издание.
По материали на БТА
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.