Изборният ден започна в САЩ
Петимата избиратели в Диксвил Ноч, селце с 12 жители в североизточната част на САЩ, символично откриха изборния ден в полунощ, като гласуваха единодушно за демократа Джо Байдън, съобщи Франс прес.
Селцето, разположено в горите на щата Ню Хемпшир, до границата с Канада, изпълнява тази традиция от 1960 г., за което е получило титлата "Първо в страната", информира БТА.
Освен съседно село Милсфилд, което също гласува в полунощ, повечето избирателни секции в източната част на страната ще отворят в 06.00 часа местно време /11.00 по Гринуич/ или в 07.00 часа местно време /12.00 по Гринуич/. Третото селце в района, което следваше същата традиция, анулира полунощния вот поради коронавирусната пандемия.
Гласуването в Диксвил Ноч отне няколко минути, колкото и преброяването на гласовете и обявяването на резултатите: пет гласа за Байдън, нито един за президента републиканец Доналд Тръмп, който се бори за втори мандат.
В Милсфилд, на 20 км южно от Диксвил Ноч, Тръмп спечели 16 гласа, а Байдън - пет, съобщи Асошиейтед прес.
Президентските избори в САЩ са непреки и са в един тур. Въпреки че отбелязват на бюлетината името на предпочитания от тях кандидат за президент, избирателите всъщност гласуват за 538 електори, които на свой ред избират президента. За да спечели вота, един кандидат трябва да получи абсолютно мнозинство от гласовете на електорите, т. е. 270.
Всеки щат носи определен брой електорски гласове. Той се получава, като се събере броят на конгресмените от съответния щат в Камарата на представителите (който варира според населението на щата) с броя на сенаторите (по двама за всеки щат). Въпреки че не е отделен щат, федералният кръг Колумбия, където се намира столицата Вашингтон, има трима електори (но нe е представен в Камарата на представителите и в Сената).
Кандидатът, спечелил най-много гласове в даден щат, печели гласовете на всички местни електори. Само два щата правят изключение от правилото "победителят взима всичко" - Мейн и Небраска.
Тази година се очаква много висока избирателна активност. Предварителното гласуване е рекордно, тъй като много избиратели предпочитат да пуснат бюлетината си отрано, за да избегнат тълпите в самия изборен ден в разгара на пандемията от коронавирус. През 2016 г. правото си на глас упражниха 138 милиона американци.
Освен за президент, американците ще гласуват и за подновяване на състава на Конгреса. Ще бъдат избрани 35 нови сенатори 100-местната горна камара. Подновен ще бъде целият състав на 435-членната долна камара на Конгреса.
Сега демократите контролират Камарата на представителите, а републиканците - Сената.
Събраните и похарчени от предизборните щабове тази година суми са рекордни - 6,6 милиарда долара само за президентските избори - с 2 милиарда повече, отколкото през 2016 г.
Освен за президент и за Конгрес, в САЩ ще гласуват още днес за щатски законодателни събрания и различни изборни длъжности (включително за губернатори на 13 щати и територии), както и на местни референдуми.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.