Номинираните за министри в кабинета "Петков" очертаха първите си задачи
Ще дам своя принос, за да се сбъднат намеренията на коалицията за пълен четиригодишен мандат. Това коментира номинираният за министър на отбраната и сегашен служебен премиер Стефан Янев пред журналисти в парламента, малко след като Кирил Петков обяви състава на бъдещия Министерски съвет.
Янев поиска първо да отиде в Министерство на отбраната, за да се запознае с реалното му състояние и необходимостта от неотложните мерки, както и с мерките, които касаят функционирането на системата и начина на взимане на решения. Янев открои някои от основните проблеми, които стоят пред въоръжените сили, свързани с тяхното развитие, а именно темите за превъоръжаването и за попълването на личния състав.
"Трябва да започнем диалог и от там нататък ще търсим подкрепа. Затова казах много ясно - спешните промени ще се случат веднага. Това е един от секторите, в които са фокусирани надеждите на хората", коментира Надежда Йорданова, която е предложена за министър на правосъдието в проектокабинета на Кирил Петков. Попитана как смята да работи с главния прокурор Иван Гешев, тя отговори: "В рамките на правомощията си, аз ако бъда избрана като министър на правосъдието, а и като гражданин, ще продължавам да настоявам, че той трябва да е отчетен и да носи отговорност. Ще настоявам прокуратурата да предложи реален програмен принцип в реформирането на своя бюджет с реални показатели, които да бъдат проследими", заяви Йорданова.
"Първите законодателни мерки, които ще предложим, са във връзка с измененията в статута на ВСС, ограничаване правомощията на главния прокурор, закриване на спецсъдилищата, преструктуриране на КПКОНПИ, така че да не бъде бухалка на властта, а реален противокорупционен орган. Нашият основен фокус ще бъде човекът като личност, като същество, да бъде в центъра на правосъдието, а правосъдието да бъде справедливост, а не война на клики, едни да си запазят властта, а други корупционните практики. Това е един от начините да преучредим обществения договор и да върнем доверието на хората, както в парламентаризма, така и в дръжавните институции", смята още Йорданова.
Номинираният за министър на вътрешните работи Бойко Рашков обяви, че разследването на нарушенията при строежа на АМ "Хемус" ще продължи и това ще доведе до промени в някои парламентарни групи на 47-ото Народно събрание.
Според Рашков приоритетите в работата на МВР през следващия мандат включват и разследванията по големи проекти, които са започнати преди няколко години, в това число и АМ "Хемус". "Надявам се да постигнем необходимите резултати", допълни той.
Номинираният за министър на електронното управление Божидар Божанов заяви, че първата задача на новото министерство ще е електронната идентификация, така че максимално бързо всеки български гражданин, да може да получи средство, с което да използва електронни услуги. Той посочи, че предстои преструктурирането на Държавната агенция "Електронно управление" в Министерство на електронното управление.
"Отделно от това ще започнем с редица по-бързи победи и оптимизирането на конкретни процеси - регистрация на автомобил, издаване на определени удостоверения, така че определени неща, с които хората губят време и нерви, да отпаднат", добави той.
Сред последващите мерки ще бъдат оптимизация на регистри, информационно обслужване, които по думите на Божанов са залегнали в подписаното коалиционно споразумение.
Според номинираната за министър на здравеопазването проф. Асена Сербезова, има посока за решаване на Covid ситуацията. "Живот и здраве, другата седмица ще говорим, изчакайте! Разбира се, че има посока! Аз мисля, че не е най-горещият (стол), всички са горещи", коментира тя.
"За да бъде привлекателен жп транспортът, трябва да се вдигне скоростта. Оказва се, че има участъци, в които вместо да се направят нужните ремонти, съзнателно се създават ограничения за намаление на скоростта. Трябва да видим кои са тези участъци, как най-бързо можем да направим тези ремонти, така че да вдигнем до безопасно ниво средната скорост на придвижване на товарните и пътническите влакове", смята номинираният за министър на транспорта и съобщенията Николай Събев.
Той е убеден, че проектокабинетът може да изкара четиригодишен мандат, защото според него всички условия за това да има нормална държава и ускорение в икономиката са налице. "Очарован съм от състава, има страхотни експерти и за мен ще е удоволствие да работя с тях", заяви Николай Събев.
"Имам силната мотивация да действам в тази сфера, която ми е поверена и се надявам, че ние ще можем много скоро да покажем, че България може да бъде с много по-добър имидж пред света и много по-добра страна за живеене", заяви номинираният за вицепремиер по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов.
"Въпросът с вицепремиерските позиции беше различен в различните сектори. Специално в нашия беше заради желанието да има вицепремиер, който да отговаря за климатичните политики, които са кроссекторни", обясни Сандов. Относно първата среща на министрите в този им състав, Сандов каза, че разговорът помежду им е бил свободен, били са обсъдени и неща за първия работен ден, след като в понеделник парламентът гласува доверие на новия състав на Министерския съвет.
Сандов заяви, че едно от първите неща, с които ще се захване като министър на околната среда и водите, е прозрачността. "Искам всяка една процедура, която се намира в регионалната инспекция по околната среда и водите да бъде в публични регистри, за да можем да не разбираме за някои намерения, веднага след като дойдат багерите", посочи той и заяви, че ще участва в Съвет на министрите по околна среда на 20 декември в Брюксел, където ще се опита да извоюва известен толеранс за България. "Искам да дам знак и да ни бъде даден толеранс, за да можем да променим курса и България, така че да не е от двойкаджиите, когато говорим за околна среда и води", допълни той.
"Рано е да се говори за удължаване на учебната година, защото това е доста тежък процес, свързан е с изпитите", коментира служебният министър на образованието и науката Николай Денков.
Той уточни, че никога досега по никакъв повод не е казвал, че трябва да се отменят външното оценяване или държавните зрелостни изпити. "Това би било изключително тежък проблем за цялата образователна система, защото това задава определена мотивация за децата и родителите и също така ни дава възможност да разберем къде се намира образователната система, включително и дефицитите, които са се натрупали междувременно. Друг е въпросът може ли да се подобри форматът на тези изпити и това е въпрос, който е залегнал в коалиционното споразумение", каза Денков и посочи, че в коалиционното споразумение е залегнал и преглед на учебниците и учебните програми, който ще отнеме време.
Николай Денков коментира, че за него не е било трудно да се съгласи да остане на поста, защото има добри отношения с Кирил Петков и Асен Василев. "Ние имаме общи идеи за развитие на България", каза той. Като първи приоритет Денков посочи качеството на образованието, качеството на висшето образование, на научните изследвания, а като друг приоритет - професионалното образование, не само, защото по думите му трябват кадри на икономиката, а защото има деца, младежи, които нямат афинитет към академично развитие.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.