Какво се случва с търговските преговори между САЩ и Китай
Американско-китайските търговски преговори ще навлязат в ключова фаза тази седмица. Китайският вицепрезидент Лю Хъ пристигна във Вашингтон за преговори с постоянния търговски представител на САЩ Робърт Лайтхайзър и американският министър на финансите Стивън Мнучин.
Двете страни се опитват да преодолеят дълбоките си различия по китайските търговски практики и действията на Пекин в областта на интелектуалната собственост, промишлените субсидии и пазарния достъп. Целта е да се избегне увеличаване на американските мита за китайските вносни стоки от 2 март.
Представяме обзор на ключовите проблеми и възможните резултати от преговорите:
За какво се борят Вашингтон и Пекин?
След години непрекъснато нарастване на дефицита на САЩ по търговията с Китай и недоволството на Вашингтон, че Пекин систематично получава американска интелектуална собственост и търговски тайни чрез принуда и откровена кражба, администрацията на Тръмп миналата година поиска основни промени в китайския икономически модел, за да се позволи на американските компании да се конкурират по-равноправно. Промените, за които настоява Вашингтон, включват прекратяване на практиките, които според САЩ всъщност принуждават американските компании да предават технологиите си на китайските си партньори, както и пълна защита на американската интелектуална собственост.
Какво е поставено на карта в тези разговори?
Най-основно, става дума за доминиращата позиция в бъдещите високотехнологични сектори, според службата на постоянния търговски представител на САЩ. Китай е решен да модернизира индустриалната си база в десет стратегически сектора до 2025 година, включително аерокосмическия сектор, роботиката, полупроводниците, изкуствения интелект и автомобилите, задвижвани с нови източници на енергия. САЩ нямат нищо против Китай да се катери нагоре по технологичната стълбица, но не искат това да става с крадени и нечестно придобити американски знание и опит.
Вашингтон изтъква също, че голямата подкрепа на Китай за държавните компании води до свръхпроизводство, което пък затруднява изключително много американските компании в усилията им да се конкурират, съблюдавайки пазарните принципи.
Как Пекин гледа на тези оплаквания?
Китайските представители като цяло гледат на американските действия като на мащабни усилия да се попречи на неизбежното - Китай да заеме доминираща позиция в световната икономика. Те отричат Пекин да изисква или принуждава да се извършват технологични трансфери. Според китайските представители всъщност това са търговски трансфери между американски и китайски фирми. Същевременно Китай се стреми да се споразумее с Тръмп, за да намали американските мита върху китайските стоки и пряко да понижи търговския дисбаланс между двете най-големи икономики чрез увеличаване на покупките на американски стоки, включително соя и енергийни продукти. Пекин също така предприе стъпки да се отвори за повече внос, включително като намали митата върху вносните коли и допусна в някои сектори чуждестранни компании да притежават мажоритарния дял в съвместните си дружества в Китай.
Какви стъпки предприеха САЩ?
Американският президент Доналд Тръмп засега наложи наказателни мита на китайски вносни стоки за 250 милиарда долара - 25 % мито за машини, полупроводници и други технологични продукти на стойност 50 милиарда долара и 10 % мито на по-широк спектър стоки за 200 милиарда долара, сред които много химикали, строителни материали, мебели и потребителска електроника. До този момент Тръмп пощади голяма част от потребителските стоки, включително мобилните телефони, компютрите, дрехите и обувките.
Ако не бъде постигнато споразумение до 2 март, Тръмп заплаши, че ще наложи нови мита на стоки за около 267 милиарда долара, което на практика се равнява на останалата част от вноса от Китай.
Китай взе ли ответни мерки?
Да. Китай наложи мито от 25 % на вносни американски стоки за 50 милиарда долара, сред които соя, говеждо, свинско, морски дарове, уиски, етанол и моторни превозни средства. Пекин също така въведе мита от 5 % до 10 % за други вносни американски стоки на стойност 60 милиарда долара, включително втечнен природен газ, химикали, замразени зеленчуци и хранителни съставки. Досега Пекин е "спестил" митата върху вноса на американски граждански самолети, произвеждани предимно от Boeing Co.
След като Тръмп и китайският президент Си Цзинпин се споразумяха през декември да се стремят към преговори, Китай замрази митата върху произведени в САЩ автомобили и възобнови част от вноса на американска соя.
Какво се случи в преговорите досега?
През пролетта на 2018 година САЩ отхвърлиха някои първоначални предложения на Китай да купува повече американски стоки, като Вашингтон предпочете да продължи с митата. През декември в Буенос Айрес Тръмп и Си Цзинпин се споразумяха да преговарят по структурни проблеми, включително "принудителното прехвърляне на технологии, защитата на интелектуалната собственост, немитническите бариери, кибер намесите и кибер кражбите, услугите и селското стопанство", съобщи в изявление Белият дом.
По тези въпроси обаче имаше малък напредък при преговорите на експертно равнище в Пекин по-рано през януари. Китайските представители предложиха големи покупки на американски стоки, за да се намали американският търговски дефицит с Китай за период от няколко години.
Дали американските представители ще приемат сделка, основаваща се главно на покупки?
Тръмп е оптимист за постигане на сделка, като отбелязва, че отслабването на китайската икономика стимулира Пекин да преговаря. Съветниците на президента обаче изтъкват, че той няма да смекчи исканията си Китай да направи структурни реформи в областта на интелектуалната собственост и свързани с нея проблеми.
Някои представители на администрацията на Тръмп, включително министърът на търговията Уилбър Рос, се опитаха да поохладят очакванията за тазседмичните срещи, като отбелязаха, че двете страни са много далеч от изглаждането на различията в търговията.
Ключово искане на САЩ е да бъде създаден механизъм за редовно отчитане на китайския напредък по изпълнението на обещанията за реформи - план, който ще поддържа постоянна заплахата от американски мита.
Какви могат да бъдат евентуалните резултати от разговорите тази седмица?
Двете страни могат да отчетат известен напредък към евентуално споразумение. Поредна "задънена улица" по основни структурни проблеми обаче би била възприета като отрицателен сигнал за възможността да бъде постигнато споразумение до март, а инвеститорите ще се готвят за ново повишаване на митата.
Търговските преговори все пак често трудно се побират в определените срокове и е малко вероятно да има окончателни резултати преди края на февруари, а всяко евентуално споразумение ще трябва да бъде одобрено от Тръмп и Си Цзинпин. Ако бъде постигнат достатъчен напредък, двете страни също така могат да решат да удължат сроковете и да продължат да преговарят, както често се случваше миналата година при разговорите за модернизиране на Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА).
Дейвид Лоудер, Ройтерс
(БТА)
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.