Какво свърши служебното правителство за месец?

Какво свърши служебното правителство за месец?

Точно преди месец служебното правителство встъпи в длъжност, което за служебния премиер Огнян Герджиков стана повод, заедно с вицепремиерите, даде отчет за свършеното през последните 30 дни.

Много добрите, или както подчерта специално Герджиков "много по-добри от януари, 2016 година" финансови резултати бе едно от докладваните постижения. Това, както ви съобщихме по-рано, е позволило да бъдат заделени 51 млн. лв. за великденски добавки за пенсионерите, получаващи под 314 лв.

Облекчаване на бизнеса е друга, откроена от служебния премиер заслуга на този кабинет. „Бизнесът е много затормозен от административни и финансовите тежести. Корпоративният данъкът е нисък, но тежестите върху бизнеса са твърде големи и те идват по пътя на таксите. Затова подготвихме решение, с което се слага лимит на таксите за вписвания - те в момента играят роля на скрити данъци, което е и противоречие с две директиви на ЕС. Работи се и по други подобни решения, но все още сме в начален етап”, подчерта служебният премиер.

Относно масовите уволнения на областни управители и лица по високите етажи на властта, Герджиков посочи, че не става въпрос за чистка, а за кадрови промени. Той направи сравнение със служебното правителство на Стефан Софиански, което сменили с една заповед всички областни управители, а сегашния кабинет все пак оставил няколко.

Възможно е след изборите да влезем в една спирала, което не е добре за никого, каза още Герджиков запитан колко време ще управлява неговото правителство. „Ние ще изпълняваме своите задължения, докато има редовно правителство или президентът не реши да назначи друг служебен кабинет”, каза той.

Вицепремиерът и министър на отбраната Стефан Янев допълни, че подготовката на изборите на 26 март върви съгласно плана и без особени затруднения. „Конституционното право на хората да гласуват при равни условия ще стане с ползването на познатия способ чрез хартиени бюлетини. Има обжалване на фирма, която се занимава с подготовката на изборните книжа, очаква се ВАС да се произнесе днес”, добави Янев.

Вицепремиерът Деница Златева докладва, че за подготовката на председателството на ЕС са приети ключови действия - направен е анализ на свършеното, а днес МС е приел актуализиран план на тази подготовка. „Целта е да се преодолее закъснението в някои области, особено в областта на сигурността. Ще докладваме всеки месец какво сме свършили”, добави Златева.

Вицепремиерът и министър на здравеопазването Илко Семерджиев се похвали, че вече има Национален рамков договор в сектора. „Средният месечен разход за болнична помощ е на 133,2 млн. лева или около 400 млн. лева на тримесечие. Има механизми за контрол на разходите и нов начин на остойностяване на дейностите. Пациентите ще получават документи за разходите направени за тяхното лечение. Отпадат лимитите за направления и листата на чакащите. В извънболничната помощ бюджетът е увеличен 13 млн. лева, а в специализираната извънболнична помощ - с над 14 млн. лева. Заварихме 509 млн. лева дългове на болниците. Дълговете на държавните болници бяха 417 млн. лев, от тях 150 млн. просрочени. 150 млн. лева са дълговете на общинските болници- от тях 42 млн. лева с просрочие”, заяви Семерджиев.

Министърът на енергетиката Антон Павлов подчерта, че вече са възстановени резервите на електроенергийната система и износа на електроенергия. Има дори излишък. „Доставките на природен газ са нормални, според заявките на клиентите, а фирмите са финансово стабилни. Събрани са просрочията от ТЕЦ-ове и от концесионери”, добави Павлов. Оптимизираме паричните потоци на държавните енергийни дружества и резултатът ще е доста добър. На енергийната борса се доставят всички свободни количества електроенергия”, добави той.

„Работим и по интерконектора за природен газ с Гърция, защото имаме договор за доставка на един млрд куб. метра годишно с Азербайджан, каза още енергийният министър. Целта е от началото на 2018 година строежът да започне, а газът да потече през 2020 година. Връзката със Сърбия също е от ключово значение и смятаме да ускорим работата и по него”, каза още Павлов.

„Проверката на обществените поръчки в държавните енергийни дружества е трудна задача, но там където се открият нередности ще бъдат взети мерки. В средата на март ще има информация за финансовите отчети на държавните дружества в сектора и те ще бъдат обявени най-вероятно между 20 и 25 март”, подчерта Павлов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ