Четири партии били против Кирил Петков да участва в КСНС вчера

Четири партии били против Кирил Петков да участва в КСНС вчера

Участието на служебния министър по икономика Кирил Петков в заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност при президента е било една от най-спорните теми, стана ясно от изказвания на самия Петков и на Йордан Цонев от ДПС, който разкри защо лидерът на Движението, Мустафа Карадайъ е напуснал преждевременно съвета. Карадайъ е поставил директно въпроса има ли право гражданин на чужда държава да участва в заседанието на КСНС след като президентът е поискал по процедура да се гласува присъствие на други лица, които не са членове на съвета, разказа Цонев в предаването тази сутрин по bTV.

Представителите на четири политически сили са били против участието на Петков в заседанието, разкри самият той пред Нова телевизия тази сутрин. "Аз не съм постоянен член на този съвет и трябва да се гласува дали да бъда приет. Имах важен доклад свързан с националната сигурност и членовете трябваше да гласуват дали да бъда допуснат до заседанието. Гласовете против бяха от – ГЕРБ, "Има такъв народ", ДПС и БСП. "За" бяха от "Демократична България", формацията на Мая Манолова, президентът и всички останали членове на КСНС", посочи икономическият министър.

"Казусът с гражданството ми започна от "Има такъв народ". После те се координираха с ГЕРБ, а вчера го направиха и с ДПС. Почувствах, че съм си свършил работата добре, щом тези партии се координираха толкова бързо. Вчера беше показателно, когато се проведе гласуване дали да участвам в КСНС.", коментира икономическият министър.

Петков похвали Румен Радев, че на вчерашното заседание е бил "отговорният политик във връзка с големите теми". "Той не позволи КСНС да се превърне в дебат за гражданството ми. От негова гледна точка се видя една принципна позиция", каза още Петков. Той обаче изрази недоумението си от поведението на ГЕРБ и ИТН, чиито представители продължили да говорят, че не са съгласни с актуализацията на бюджета по никакъв начин.

"Стоях и не можех да повярвам, че това са хората, които са национално отговорни за всички наши бъдещи решения като държава. Недоумявах, когато Тошко Йорданов каза, че COVID-19 пенсиите не го интересуват, а само бежанската криза", каза Кирил Петков.

Той обясни, че няма канадски паспорт в себе си. "Той и сертификатът ми за гражданство са предадени на канадските власти", посочи Петков. По думите му, той лично не е подавал документи за това гражданство. "То е придобито от мен заради моите родители. Направил съм всички стъпки по административен път, за да се откажа от него. Според мен и решение 15 от 1995г. на Конституционния съд, "чуждото, освен българско, гражданство на едно лице е въпрос на собствен избор. То не е външно натрапено качество на българския гражданин. Когато той желае да участва в упражняването на властта в България, достатъчно е да се освободи от чуждото си гражданство и да запази само българското", коментира Петков. 

Много се страхувам, но не за правителството, страхувам се за хората, които ще очакват подкрепата. Имаме средства, но трябва да бъдат изхарчени. Парламентът трябва да каже – да може да ги изхарчите. Нека направят своите корекции, нека дебатират, но е важно да не вземе да се случи така, че следващата седмица не формират комисии и няма дебат по бюджета. Ще се окаже, че едно следващо служебно правителство трябва да управлява кризи без нито един лев. Това заяви в ефира на Нова телевизия министърът на икономиката Кирил Петков. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ