Кметицата на Париж обяви война на боклука и плъховете

ЕС

Кметицата на Париж Ан Идалго избухна гневно срещу мръсотията в града и обяви „нулева толерантност“ срещу нецивилизованото отношение, задръстило града с боклуци.

Под прицела й попаднаха преливащите от боклуци кошчета, изхвърлените по улиците фасове, индустриалните отпадъци. И плъховете, които са стар проблем на града. Точно плъховете станаха причина за новия пакет мерки за чистота на най-посещавания от туристи град в света. В социалните мрежи се появиха видеоклипове с гризачите, които отприщиха нова вълна от възмущение на парижани срещу градската управа.

„Този град е твърде красив, за да позволяваме такова нецивилизовано поведение (…) мръсотията се е превърнала в културен проблем“, заяви кметицата-социалистка, цитирана от местните медии.

Идалго предвижда да бъдат подменени кошчетата, така че да са защитени от плъховете, да се купи ново оборудване, да се увеличат групите и честотата на събиране на боклука. А освен това обучение по цивилизованост в училищата или в кварталните общности, нови правомощия на районните кметове. Новите глобите за мърсене на града са от 68 до 1500 евро.

Темата се оказа силно полемична и Идалго беше атакувана от опозицията, че в последния момент преди местните избори се е сетила да решава проблема с чистотата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Цената на електроенергията за бизнеса скача с над 43%
Доналд Тръмп ще отбележи 80-ия си юбилей с турнир по ММА в Белия дом
Политически обрат в Румъния: кандидатът за премиер върна мандата
Министър Илин Димитров: България е на последно място в ЕС по ръст на чуждестранни туристи според Евростат
Британските въоръжени сили са прехванали кораб от руския сенчест флот в Ламанша
Референдум в Швейцария може да постави под въпрос свободното движение с ЕС
Кибератака прекъсна временно електронните банкови услуги в Иран
Зеленски: Украйна е готова да отвори шест клъстера от преговорите за членство в ЕС