Съставът на КЕВР да се намали, реши парламентарната комисия по енергетика
"Оптимизиране" на състава на КЕВР по предложение на депутати от управлящото мнозинство мина на първо четене в Комисията по енергетика. В момента регулаторът се състои от 9 членове. Според гласуваното решение броят им ще бъде намален на 5
Намаляването на числеността е вкарано в проектозакон за изменение и допълнение, внесен за разгреждане от от депутатите от управляващото мнозинство - Виктория Василева (ПГ на "Има такъв народ"), Ивайло Мирчев (ПГ "Демократична България"), Мирослав Иванов (ПГ "Продължаваме Промяната") и Георги Свиленски (ПГ "БСП за България"). Заложените промени предвиждат по-конкретно съкращаване на броя на членовете в състав "Енергетика" от четирима на двама, както и премахването на изискването за един член на КЕВР с юридически стаж и един член с опит в сферата на икономиката. Според вносителите по този начин се оформя общ пленарен състав от 5 членове, от които един председател, двама членове с опит в енергетиката и двама с опит във водоснабдителните и канализационни услуги.
Според Виктория Василева от "Има такъв народ", по този начин ще се оптимизира численият състав на КЕВР като "независим колегиален орган и ще бъдат реализирани значителни финансови икономии, като тези средства могат да бъдат пренасочени към по-добро експертно обезпечаване на комисията."
Бившият енергиен министър и настоящ депутат от ГЕРБ Делян Добрев обаче опонира, че всъщност целта на намаляването на числения състав на КЕВР, особено в състав "Енергетика", е управляващото мнозинство да "овладее" комисията, защото ще има двама от трима от членовете.
Рамадан Аталай от ДПС също заяви, че с тези промени, от независима, КЕВР ще изпадне в зависимост от управляващите.
Численият състав не е от такова значение за това дали регулаторът ще бъде независим, смята Драгомир Стойнев от БСП . "В момента се спазват същите процедурни правила, които са били преди това и по никакъв начин не се оказва въздействие и влияние върху КЕВР", отбеляза той.
Заместник-министърът на енергетиката Пламен Данаилов обърна внимание на това, че в промените се вижда най-малкото, че няма да има партийни квоти. Според Делян Добрев обаче и сега няма такива партийни квоти.
Проектът предвижда по-широки дефиниции на легалните термини "стаж в областта на енергетиката" и "стаж в областта на водоснабдяването и канализацията", като такъв се признава и стажът в органи на Европейския съюз, както и в търговци с аналогичен предмет на дейност, но регистрирани и/или лицензирани на друга държава членка.
В мотивите на законопроекта вносителите са записали, че променящият се енергиен сектор изисква "кръстосано боравене" с информация (по отношение на електричество, газ и развитие на пазарите на едно и дребно), познания и опит, както и поглед върху различни сегменти и сектори. В тази връзка предложеното разширение на дефиницията за стаж в енергетиката, обхваща и стаж в областта на финансите, счетоводството, търговията с финансови инструменти или банково дело, свързано с енергийния сектор.
В заключителните разпоредби на законопроекта е записано, че с влизането му в сила се прекратяват мандатите на членовете на КЕВР с юридически стаж и стаж в областта на икономиката. Освен това в деня, в който влезе в сила, чрез жребий се прекратява мандата на двама от членовете на КЕВР със стаж в областта на енергетиката.
Свой проект за промени внесоха и "Възраждане". Той предвиждаше пълномощията на КЕВР да могат да бъдат прекратени предсрочно и преди изтичане на нейния петгодишен мандат по решение на Народното събрание, включително и при неизпълнение на нейните задължения за независимост, безпристрастност, професионализъм, почтеност, последователност, публичност и прозрачност, но беше отхвърлен от Комисията по енергетика.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.