Сметката за изборите през лятото - между 57 и 68 млн. лв.

Сметката за изборите през лятото - между 57 и 68 млн. лв.

Сметката за изборите през лятото - между 57 и 68 млн. лв.

Служебното правителство одобри план-сметката за разходите по подготовката и произвеждането на изборите за народни представители на 11 юли 2021 година, съобщиха от пресслужбата на кабинета. 

Одобрените средства са в размер на 57,1 млн. лева. Дейностите, които ще се финансират с тях включват: подготовка и отпечатване на избирателните списъци; закупуване и изработване на необходимите изборни книжа и материали; отпечатване на бюлетините; логистично осигуряване на областните и общинските администрации и на администрацията на Министерския съвет; възнаграждения на членовете на районните и секционните избирателни комисии; компютърната обработка на данните от гласуването и издаването на бюлетин с резултатите от изборите; провеждане на разяснителна кампания за правата и задълженията на гражданите и начина на гласуване. 

Одобрени са и допълнителни средства в размер на 11,1 млн. лв. по бюджета на Министерския съвет в случай, че изборите се проведат при условията на обявена извънредна епидемична обстановка в страната. За секциите в чужбина са предвидени средства по бюджета на Министерството на външните работи за спазване на противоепидемичните изисквания и мерки в различните държави. 

При условие, че на територията на България няма обявена епидемична обстановка, то тези избори ще струват на българския данъкоплатец с 8,6 млн. лв. по-малко от изборите на 4 април 2021 година, които са на стойност 65,7 млн. лева. В случай, че изборите се проведат в условията на епидемична обстановка, то одобрените средства за произвеждане на изборите на 11.07.2021 г. ще възлязат на 68,2 млн. лв. и ще бъдат с 2,5 млн. лв. по-скъпи от тези на 4 април 2021 г., като така се осигурява финансиране на над 500 секции в чужбина, което осигурява необходимите условия всеки български гражданин, желаещ да упражни правото си на избор да участва в изборния процес. 

Служебният финансов министър добави, че Министерството на образованието ще информира какво видеонаблюдение има по училищата в момента. След това ще се прецени какво допълнително видеонаблюдение е необходимо. При вземане на решение от страна на ЦИК за въвеждане на видеонаблюдение в избирателните секции, правителството има готовност да осигури необходимите за целта допълнителни средства.  

"Централната избирателна комисия /ЦИК/ трябва да прецени дали видеонаблюдение ще има или няма да има на тези избори, или това ще стане на следващите редовни избори. Ако ЦИК прецени, че ще има нужда от допълнителното видеонаблюдение, Министерството на финансите също така се е ангажирало да подсигури необходимите средства за това, ако е необходимо", допълни служебният финансов министър Асен Василев.

Актът на правителството е в изпълнение на чл. 18 от Изборния кодекс. Част от необходимите средства за финансирането на одобрените с план-сметката разходи ще се осигурят за сметка на предвидените в централния бюджет за 2021 г. разходи за произвеждане на избори по Изборния кодекс, а останалата част - чрез преструктуриране на разходите/трансферите по централния бюджет за 2021 година, се посочва още в съобщението. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ