Нинова: До дни ще има механизъм за компенсация на бизнеса заради мораториума
До дни се очаква да бъде обявен компенсаторен механизъм за бизнеса във връзка с наложения мораториум за цените на тока. Това стана ясно след среща на среща вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова с представители на работодателските организации у нас. В момента текат разговори по темата с премиера и ресорните министри. И Нинова, и работодателите са единодушни, че обезщетенията трябва да влязат в сила още от този месец, защото в противен случаи има бизнеси, които ще затворят, предава БНТ.
Нинова изтъкна, че е привърженик на мораториума, защото той помага на домакинствата, но влизането му в сила трябва да е обвързано с компенсаторни мерки за българските фирми, за електроразпределителните дружества, за ЕСО-сектора и ВиК дружествата, които заради мораториума ще претъпят загуби.
Припомняме, че през миналата седмица депутатите замразиха цените на тока, парното и водата. Наложеният мораториум е със срок до края на март следващата година.
"В резултат на здравната и енергийна криза има една непредвидимост в бъдещите събития, която кара българските фирми да се чувстват несигурни. Искаме да им осигурим сигурност. Необходимо е да бъдат взети краткосрочни и дългосрочни мерки. Като част от краткосрочните е важно да се намери компенсаторен механизъм за бизнеса след въведения мораториум. Необходимо е мерките за подпомагане на българските фирми, засегнати от COVID-кризата, да продължават и след 1 януари. Повечето мерки като 60/40 и 80/20 са до края на декември. Ще внесем предложение те да продължат да действат и от догодина. Важно е да се работи и по бюджетната рамка за догодина", обясни Нинова. По думите й са започва работа по предложените изменения в подзаконовите нормативни актове.
Договорено е бизнесът да участва в предложенията за изготвяне на Бюджет 2022. Има много предложения за политики, които трябва да залегнат в план-сметката, допълни Корнелия Нинова.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев заяви, че работодателите са предложили минимален праг на компенсиране от 150 лв., както и да няма таван за обезщетението, тъй като цените са непредсказуеми и никой не може да каже дали няма да има още по-голямо поскъпване.
Велев изтъкна, че за да бъде конкурентноспособна, българската индустрия трябва да потребява енергия при условия, близки до тези на конкурентите ѝ. Страните извън ЕС обаче се снабдяват на 4-5 пъти по-ниски цени. Той направи сравнение: утрешната цена на тока в България доближава 670 лв., в Сърбия цената на тока е фиксирана на 66,72 евро, в САЩ - под 50 долара. Подобни са стойностите и в Русия и Турция.
Като средносрочни цели на срещата е решено да се положат реални усилия за намаляване на административната тежест за бизнеса. Внесени са предложения от работодателите в тази посока и икономическото министерство започва да работи по тях.
Ще се работи и за обвързването на образованието с икономиката, осигуряването на квалифицирана работна ръка и облекчаване на условията за финансиране на малките, средните и микро-предприятията чрез средства по Плана за възстановяване и устойчивост.
По време на срещата е взето решение разговорите да станат регулярни като продължат през работни групи, така че мерките за компенсиране на бизнеса да влязат в сила възможно най-бързо.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.