Втори ден на консултации при президента

Втори ден на консултации при президента

Президентът Румен Радев продължава консултациите с парламентарните сили в 47-ото Народно събрание по конституционната процедура по съставяне на правителство. Вчера той разговаря с представителите на "Продължаваме Промяната", ГЕРБ - СДС, ДПС и "БСП за България". Днес предстоят срещи с "Има такъв народ", "Демократична България" и "Възраждане". 

Това са третите за годината консултации на държавния глава в опит да бъде съставено редовно правителство, след като след парламентарните избори на 4 април и на 11 юли не се стигна до сформиране на редовен кабинет. След вота на 14 ноември от "Продължаваме Промяната", "БСП за България", "Има такъв народ" и "Демократична България" заявиха готовност за съставяне на правителство и проведоха серия от разговори в 18 публични дискусии по секторни политики с цел подписване на коалиционно споразумение. Очаква се то да бъде подписано в следващите дни, а до края на седмицата да бъде връчен и първия проучвателен мандат за съставяне на правителство. Според Конституцията, президентът след консултации с парламентарните групи връчва първия проучвателен мандат за правителство на кандидата за премиер, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, който има 7-дневен срок да предложи кабинет.

По време на вчерашните срещи при президента Румен Радев, от "Продължаваме прояманата" обявиха, че са завършили коалиционното споразумение и очакват до края на седмицата да им бъде връчен мандата за съставяне на праителство. На излизане от Президентството съпредседателят на ПП Кирил Петков обяви, че ако получи одобрение, веднага ще обяви структурата на Министерския съвет. 

От ГЕРБ-СДС пък се зарекоха да бъдат знаеща, можеща и непримирима опозиция и че всяка грешка ще бъде осветявана. От ГЕРБ-СДС изразиха несъгласие с прекалено позитивната оценка на президента по отношение на служебното правителство и изразиха надежда, че с началото на новия му президентски мандат, стилът на управление на Румен Радев да бъде друг. 

От ДПС бяха категорични, че преодоляването на политическата криза може да се случи чрез диалог между партиите, политическите субекти и диалог между институциите. Нещо повече, от партията заявиха, че одобрен План за възстановяване и устойчивост и одобрени оперативни програми, могат да дадат тласък за развитието на икономиката в страната.  

От БСП обявиха, че ще имат сериозен принос в решаването на проблемите на страната, и намекнаха, че новото управление ще има нужда от "силен социален лектор". Оттам допълниха, че ще положат усилия да има редовен кабинет и работещ парламент, и като най-важна задача ще бъде работата по приемане на Бюджет 2022.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ