Провали се Консултативният съвет при президента

Провали се Консултативният съвет при президента

Консултативният съвет за национална сигурност (КСНС) на тема „Необходими законодателни мерки за противодействие на корупцията” бе прекратен поради липса на кворум.

„Днес се проведе заседание на КСНС. Бяха изслушани доклади на ръководителите на ключови институции. Започнаха задълбочени дебати, които не продължиха заради отсъствието и напускането на част от членовете в Съвета заради международни ангажименти въпреки предварително потвърденото участие. Това доведе до загуба на кворум. Прекратих заседанието на КСНС и насрочих заседание на същата тема на 17 октомври от 13.00 часа”, заяви президентът Румен Радев.

Това е вторият Съвет, свикан от президента Румен Радев. Първият беше посветен на модернизацията на армията, но и досега повечето решения, взети тогава, не са изпълнени.

Опозицията, в лицето на лидера на БСП, Корнелия Нинова обвини управляващите за липсата на кворум.

"Г-н Борисов дойде с час и половина закъснение. Ключови министри ги нямаше като г-жа Екатерина Захариева, която отговаря за реформата. Ключови фигури и членове на Консултативния съвет си тръгнаха предварително като г-н Горанов, г-н Цветанов, поради което кворумът се провали и заседанието не можа да свърши с решение. Т.е. тези, които не искат да се борят с корупцията, постъпват по този начин - бягат от отговорността за вземане на решение", обощи тя.

Ябълката на раздора между управляващи и опозиция продължава да е т.нар. антикорупционно законодателство. Именно то бе един от акцентите на днешното заседание при Радев. Различията, без възможни общи решения са се запазили и по време на дискусиите днес.  Битката най-вече е  кой да назначава единният антикорупционен орган.

Законопроектът на Министерски съвет проект предвжда парламентът трябва да избира директора на единния антикорупционен орган. В законопроекта на БСП пък пише,  че президентът трябва да назначава директора, а заместниците му да се избират от парламента с обикновено мнозинство.

Висящ остава и въпросът дали единният антикорупциенон орган трябва да има разследващи функции или само трябва да проверява декларации и да прави административни процедури и наказания.

„Тук нямаше отстъпления от двете страни. Ние смятаме, че без разследване, обвинителен акт и присъда, няма никакъв смисъл да говорим за борба с корупцията. Те смятат, че трябва да се ограничат до проверка на декларации, превенция, събиране на информация и административни наказания.", заяви Нинова, визирайки управляващите.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ