Радев: Няма пряка военна заплаха за България. Над 4000 души са поискали евакуация от Украйна
Броят на хората, които са поискали евакуация от Украйна надхвърля 4000 души. Това съобщи президентът Румен Радев след среща на държавните институции във връзка с военните действия в Украйна. В нея участваха председателят на Народното събрание Никола Минчев, министър-председателят Кирил Петков, ресорни министри от кабинета, и членове на ръководствата на службите и на Българската армия.
Приоритет номер 1 е извеждането на българите от Украйна, като ще се организират бази, ще се използват хотели, за да приемем този голям брой хора, информира от своя страна премиерът Кирил Петков.
"Едновременно с това работим с МВР и ДАНС да се обработят бързо данните на хората. Готвим се и с различни планове за енергийната сигурност. Осъждаме остро действията на Руската федерация, това е недопустимо. България ще бъде партньор, от който може да се очаква да говори в един глас с НАТО и ЕС", добави Петков.
Президентът Радев определи военната операция на Русия в Украйна като недопустима. "В ход е пълномащабна конвенционална операция на Руската федерация с всички възможни сили и средства за нанасяне на удари по критични инфраструктури на цялата територия на Украйна, което е абсолютно недопустимо. Недопустимо е в 21-и век в Европа да летат бомбардировачи и да нанасят удари по съседна държава. Към момента няма пряка военна заплаха за сигурността на България, но има рискове", добави той.
Радев изтъкна, че България оценява рисковете, касаещи въздушните и морските пътища, енергийните трасета и цялата система на доставки. Търсят се всички възможни варианти да няма прекъсване на енергийните доставки на газ, петрол, храни и стоки от първа необходимост, които ни касаят. Работи по всякакви алтернативни трасета за доставки.
"Оценяваме и правителството продължава да прави разчети за рисковете, касаещи морските и въздушни пътища, енергийните трасета, цялата система на доставки, която касае обществото ни. Ще се търсят всички възможни варианти, за да няма прекъсване в енергийните доставки на газ, особено важно на петрол, храни и всички стоки от първа необходимост, резюмира още срещата държавният глава. В ход са и дейности, които да защитят България по отношение на киберсигурността. Изключително важно - България няма да допусне и ще работи активно за своята защита в рамките на НАТО и изобщо в системата за национална и колективна сигурност. В ход са консултации в съюзен формат в НАТО", посочи президентът.
"За нас е важна и съдбата на нашите сънародници в Украйна. Броят на хората, които търсят евакуация надхвърля 4 000, ще направим всичко възможно да бъдат евакуирани. Искам да се обърна към всички българи в Украйна, както и към всички украински граждани, които желаят да потърсят убежище в България: Ние сме отворени и ще направим всичко възможно не само по един безопасен начин да бъдат безопасно транспортирани до България, но и тук да се окаже цялата им необходима помощ", каза още Румен Радев.
"България ще работи активно за своята защита, в ход са консултации в рамките на НАТО", каза още Радев.
По-рано от МВнР съобщиха, че министър Генчовска е събрала щаб, който анализира ситуацията в Украйна. Вече има план за евакуация на българите, увериха от МВнР.
Рано сутринта министър Теодора Генчовска е обсъдила с посланика ни в Украйна възможностите за това, като по това време близо 102 души са заявили желание за евакуация. В посолството в Киев записват актуалната информация за тях, за броя членове на семействата им. Оттам умоляват гражданите да останат по домовете си, за да могат да се свързват с тях.
„Информацията, с която разполагаме, е, че има голяма паника в Киев. В части от страната няма ток, очаква се и мобилните данни да бъдат спрени. За Одеса информацията е, че няма паника, по думите на консула ни там. Към 7:25 информацията е, че не се нуждаем от вариант за пълна евакуация. Ситуацията е динамична, външният министър е събрала щаба в МВнР и се анализира ситуацията. Тя ще докладва на държавния глава. Създаден е оперативен щаб в самото посолство. Действа се по всички възможни варианти. Ако се налага, ще има подслонени и в самото посолство”, заяви говорителят на МВнР Митко Димитров.
„Нека не бързаме да слагаме етикети дали е ограничена военна операция или война ситуацията в Украйна. За пореден път имаме поредното доказателство, че системата от международни отношения не работи както ни се иска и както е заложено според устава на ООН. В този смисъл това, което наблюдаваме е доказателство, че в крайна сметка всички усилия за диалог и дипломация невинаги дават резултат. Путин внимателно избягва ползването на думата война. Доста фриволно се използва тази дума“, каза военният министър Стефан Янев пред bTV.
Политическите коментари за случващото се в Украйна
„Това е изключителна промяна на международния дневен ред, нарушение на международното право, практическо унищожаване на споразуменията”. Това заяви в ефира на Нова телевизия бившият зам.-министър на външните работи Георг Георгиев.
Според него случилото се е било очаквано заради придвижването на техника към границата. „Очевидно е, че Русия се опитва да установи нова хегемония в този край на света, която за съжаление пряко касае и България. На 400 км от нашата граница се разразяват военни действия, а ние се намираме в неподготвеност. МС месеци отлага страната ни да изработи стратегия за начина, по който ще работи в тази ситуация. Трябва да имаме готовност, ако военния конфликт ни засегне. Ако самолети започнат да летят в нашето въздушно пространство, ако на морската ни територия започнат да навлизат вражески плавателни съдове”, каза още Георгиев.
По думите му и НАТО, и ЕС вече са с ясни позиции – налагане на санкции. „Няма как да останем безучастни. Пълномащабен военен конфликт не е в полза на никому", каза още Георгиев.
„Не очаквах, че руският президент ще прибегне до подобни действия. Това нанася дългосрочни и тежки щети на Русия. Загубите ще бъдат огромни. Виждаме, че при Путин всичко е възможно. Политически тази агресия ще бъде отхвърлена. Не трябва да гледаме с лека ръка на подобно действие”, заяви в ефира на Нова телевизия бившиат министър на въшните работи Ивайло Калфин. По думите му, вероятно много държави ще помогнат на Украйна с оръжия. Според него, анексирането на Крим е бил стратегически ход на Русия.
„България не е взела сериозни мерки, за да се подготви за ситуацията, която е в момента", коментира пред Нова телевизия бившият военен министър Велизар Шаламанов.
„Целта на операцията не е защитата на руски граждани, а смяна на управлението в Украйна, прекъсване на процеса на развитието й като страна, която се стреми да е част от НАТО и ЕС, и превръщането й в марионетна страна, чрез която Русия ще дестабилизира всички страни, граничещи с Украйна. Единственият начин тази цел да не бъде постигната, защото след нея ще последват и други цели, които засягат сигурността и развитието, включително на България, е съпротивата на украинската армия и спирането на това руско нашествие. Трябва пълна мобилизация на Украйна и помощ от ЕС и НАТО. Възможността Украйна да се справи, с помощта на НАТО, е залогът за бъдещото развитие на Европа, такава каквато я искаме. Алтернативата е – Европа, поставена под постоянен натиск от все по-агресивна Русия”, коментира Шаламанов. Той припомни и за възможната бежанска вълна. В Украйна има 200 000 българи, трябва да сме подготвени за тях, смята бившият военен министър.
Той не очаква да се стигне до огромни мащаби или трета световна война. „Разузнаването на САЩ и Великобритания добре се справя. Но пак казвам, големият залог е дали Русия ще успее да промени управлението на Украйна, да я върне в орбитата си на влияние и в този случай това е въпрос, който ще определи бъдещето на Европа”, смята Шаламанов.
Очаква се военната операция в Украйна да е широкомащабна. Такова мнение изрази в ефира на Нова телевизия експертът по сигурност ген. Съби Събев. По думите му, това е една безразсъдна агресия срещу Украйна. „Имаше много предупреждения. Възможно е агресията да се ограничи до изтласкване на украинските войски до административните граници на двете области, от времето, когато бяха в състава на Украйна”, обясни Събев.
Според него, е възможно откъсване на Украйна от Азовско море и то да стане руско. „Считам, че НАТО днес ще вземе съответните решения и че Турция ще подкрепи Украйна. Възможна е доставка на нови оръжия и доброволци, които да участват във войната”, каза още генералът. И допълни, че за страната ни има риск, ако се развият по-мащабни операции и в Черно море. „Очаквам остра международна реакция и осъждане на Русия. Тя ще бъде обявена като страна агресор в 21 век. Очаквам тежки последствия и за самата руска държава”, заключи генералът.
„Украинската армия може да издържи няколко дни в днешното си състояние, преди цялата територия на Украйна да бъде превзета“, заяви пред bTV бившият военен министър Георги Панайотов.
Що се отнася за целите на руската операция „са ясни. Путин иска да свали правителство в Киев и Украйна да стане прокси на Русия“, коментира Панайотов. „Очаквах военна агресия с определен интензитет. Но това не е агресия с нисък интензитет. Това, което се случва е страшно. Тъжно е, че в Европа през 2022 г. хората трябва да се крият в бомбоубежища“, каза Панайотов.
Бившият военен министър напомни, че Русия е признала суверенитета на Украйна при разпадането на ССР, а сега го отрича. „Сега чуваме, че тази държава не трябва да съществува и че суверенитетът на Украйна е възможен само чрез съюз с Русия“, каза Панайотов. „Най-ужасното е отричането на правото на една държава да съществува. Трябва да настояваме за възстановяване на международното прави реда в международната сигурност, защото ако светът се превърне в джунгла, България не е голяма риба“, каза Панайотов.
Русия няма да окупира Украйна, няма да останат руски войски на територията на страната“, коментира пред bTV политологът Боян Чуков. По думите му, целта е да се смени властта в Украйна и тя вече да не е враждебно настроена към Русия.
„За всички експерти беше ясно, че тази операция ще се случи. През последните дни имаше толкова много косвени признаци. Има пълна деморализация на украинската армия. Путин неслучайно се обърна и каза в името на вашите деди „не защитавайте една нацистка власт“, каза още Чуков. Той прогнозира, че за 72 часа ще бъде прекъснато електроснабдяването на цяла Украйна.
„Този конфликт ще бъде управляван само в Русия и Украйна. НАТО няма да се намеси, НАТО е декларирало отдавна, че договорът на Алианса не се отнася за страни извън съюза. Това е правото на НАТО, то не е страна в този конфликт и няма да стане страна“, каза пред bTV бившият заместник министър на отбраната ген. Атанас Запрянов.
По думите му, военният пожар в Украйна не трябва да излиза извън границите на двустранна война, защото „иначе става страшно“. „Никой не може да каже как ще се развие военния конфликт Украйна-Русия. Всички декларации, че няма да нападат видяхме, че е стратегическа измама“, допълни Запрянов.
Той коментира още, че щом Русия нанася удари по стратегически военни обекти на територията на Украйна, това означава война между двете страни. „Украйна трябва да защити себе си и цялото международно право. Тя има право на това и ще го направи. Аз очаквам от западния свят не само декларации за морална подкрепа, не само санкции, но и ако има нужда – военна подкрепа във вид на доставки“, каза още Запрянов.
"Позицията да България ще е съобразена с общата позиция на съюзниците ни в НАТО", заяви на влизане в парламента председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов. "Аз не разбирам този въпрос, честно да ви кажа, защото ние сме член на НАТО и на ЕС. Не може да си част от един военен отбранителен съюз и да имаш позиция, различна от него", заяви Йорданов.
Важно е НС да излезе с обща декларация за действията на Путин, защото не трябва да има две мнения, да има война и да няма война. Има колеги, които не пожелаха обща декларация, сега искам да видя какво ще кажат. Това каза за БНТ Настимир Ананиев, депутат от "Продължаваме промяната". По думите му България трябва да е активен участник и на европейско ниво, и в НАТО, "защото тези военни действия се водят от другата страна на Бургас и на Варна".
Ананиев заяви, че на първо място е интересът на всички българи и трябва да се подготвим за бежанска вълна. "Путин нападна Украйна, това е факт, за съжаление. Позицията ни е, че осъждаме това действие. Много тежко. Един братски народ напада друг братски народ. Поведение на един диктаторски режим, който силово държи Русия и изправя пред много голямо изпитание цялата международна общност", каза Ананиев.
Председателят на ДСБ Атанас Атанасов заяви, че трябва България да излезе с единна позиция, осъждайки агресията на Русия, защото това, по думите му, е пълномащабна война. Времето за снишаване на всички свърши, беше лаконичен Атанасов.
"Следим внимателно какво се случва в Украйна. Нашата позиция още от самото начало е ясна - ние сме за това да се спазват международните правила и закони", каза на влизане в Народното събрание председателят на ПГ на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров. Тойзаяви още, че декларациите за това, което се случва, вече са внесени и се очаква да минат през комисия, да бъдат обединени в една обща декларация, която да бъде подкрепена от НС.
Каква трябва да е позицията на България за военната операция на Русия в Донбас? Според депутата от ДПС Халил Летифов първо трябва да има единна позиция на Народното събрание и оттам да бъде изработена национална позиция. Такава за момента няма, каза Летифов. Трябва да се търси мирно решение на този конфликт и то дипломатически. Войната не е решение, допълни той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.